ARYSTOTELES - człowiek

Nasza ocena:

5
Pobrań: 287
Wyświetleń: 1561
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ARYSTOTELES - człowiek - strona 1 ARYSTOTELES - człowiek - strona 2

Fragment notatki:

ARYSTOTELES przedstawiciel kierunku, który nie tworzy konstrukcji idealnej, bada realia życia codziennego i wtedy konstruuje teorię. Od ogółu do szczegółu. Uważał, że człowiek jest istotą społeczną - CZŁOWIEK JEST ZOON POLITICON - człowiek jest zwierzęciem politycznym. Bada to co jest i wyciąga wnioski. Zadaje sobie pytanie jaka społeczność jest AUTARKICZNA (samowystarczalna) - taka wg niego jest najlepsza. Podstawą społeczeństwa w którym żyjemy jest rodzina - nie jest ona samowystarczalna, dlatego łącza się one w osady - one też nie są samowystarczalne, dlatego łączą się tworząc państwo - jest społecznością samowystarczalną. Wg niego nie ma innych związków niż państwo, rodzina i osada (wioska). Arystoteles był przedstawicielem Aten w złotym wieku. Opisuje ustrój Aten. Dokonuje klasyfikacji ustrojów państwowych.
Klasyfikacja ustrojów wg:
Ilości osób sprawujących władzę:
Jednostka
- monarchia
- tyrania
Grupa
- arystokracja
- oligarchia
Większość
- politea
- demokracja
Celu przyświecającego sprawującym władzę:
Ustroje właściwe (gdy patrzą na dobro ogółu rządzący)
- monarchia
- arystokracja
- politea
Ustroje zdegenerowane (gdy patrzą na swoje dobro rządzący)
- tyrania
- oligarchia
- demokracja
Wg niego najlepszym był by ustrój monarchiczny, gdyż monarcha w swym postępowaniu kieruje się honorem, ale niestety monarcha często przestaje kierować się honorem i staje się tyranem.
Szuka ustroju, który był by najbardziej stabilny. NIESTABILNY USTRÓJ = NIERÓWNOŚĆ MAJĄTKOWA
Najbardziej stabilnym jest politea (przy demokracji rządzi lud, a w Politei rządzi klasa średnia). W jego poglądach wychodzi koncepcja złotego środka. Znalezienie właściwej proporcji z dwóch skrajności. Złoty środek to cnota męstwa (brawura … męstwo … tchórzostwo).
Idealne państwo:
Wielkość państwa powinniśmy zmieścić w granicy oka - ze wzgórza Aten. Powinno oddzielone być z jednej strony górami, a z drugiej morzem, oceanem. Ilość osób to ok. 100 tys. Gospodarka oparta na własności prywatnej oparta na uprawie ziemi, ale nie przez obywateli, a niewolników. Obywatel powinien mieć część ziemi przy granicy, a druga część ziemi w centrum (by obywatele bronili państwa przed wrogiem - bo będą bronili swoich ziem, a w centrum, by mogli się wyżywić).
Arystoteles uważał, że Grecy przeznaczeni są do panowania nad innymi narodowościami.
Wg niego na Północ od Aten ludzie byli dzielni, ale mało lotni intelektualnie, a na Południe są intelektualni, ale leniwi.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz