Architektura do Pnączy

Nasza ocena:

5
Pobrań: 70
Wyświetleń: 1939
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Architektura do Pnączy - strona 1 Architektura do Pnączy - strona 2

Fragment notatki:

Halina Oleksyn. Notatka składa się z 2 stron.
WYKŁAD 7
ARCHITEKTURA DO PNĄCZY
Trejaże i pergole - korzystnie jest je budować w pobliżu zbiorników wodnych i na tarasach
TREJAŻ - ściana do rozpinania pnączy, składa się ze słupków spierających jedną lub dwie belki poziome, na których są osadzone poprzeczki różnej długości i różnego kształtu. Do słupów trejażu mogą być przymocowane różnego rodzaju kraty, do których przymocowujemy pnącze. Kierunek ustawiania trejaży w stosunku do stron świata może być różny.
PERGOLE - tradycyjna pergola składa się ze słupów na fundamencie metalowych lub betonowych, drewnianych z poprzecznymi belkami. Modyfikacje - przymocowanie do ściany budynku jako rama widokowa.
SŁUPY - podstawowy element konstrukcji trejaży i pergoli:
- murowane z kamieni
- betonowe
- drewniane
- metalowe
SŁUPY MUROWANE - wykonujemy z kamieni naturalnych lub sztucznych. Powinny mieć dwie płaszczyzny równoległe do siebie i co najmniej jedną płaszczyznę prostopadła do nich. Kamienie - piaskowiec, dolomit - jako spoiwa używamy zaprawy cementowej. Sztuczne - cegła klinkierowa i wapienno - piaskowa, raczej nie zwykła ze względu na nasiąkliwość. Słupy z cegieł klinkierowych mogą mieć ściankę szerokości 22 lub 34 cm, słupy z cegieł wapienno - piaskowych 25-33 lub 38 cm.
SŁUPY BETONOWE - o niewielkich przekrojach. Niekiedy w celu zwiększenia wytrzymałości uzbrajamy słupy w pręty stalowe, możemy użyć również elementy prefabrykowane, ale najczęściej wylewamy beton przez deskowanie. Okładzina z płyt kamiennych, piaskowca, płyt klinkierowych, kruszyw. Płyty grubości 3-4 cm
SŁUPY METALOWE - są lekkie, plastyczne i wytrzymałe, najczęściej są to rury stalowe 50 -100 mm średnicy, niekiedy z dwóch zespawanych kątowników równomiernych lub różnorodnych. Słupy takie mają bok długości 50, 70 i 100 mm
SŁUPY DREWNIANE - najprostsze wykonujemy z drwa iglaków, częściej jednak buduje się je z belek o różnym przekroju lub z desek odpowiednio połączonych w celu uzyskania większej sztywności. Wadą drewna jest łatwość ulegania korozji biologicznej, szczególnie gdy są narażone na zawilgocenie dlatego słupy drewniane nie osadzimy bezpośrednio w gruncie lecz na elementach metalowych osadzonych w betonie.
BRAMKA - akcentuje wejście na działkę, również do pnączy
ŁUK - właściwie to samo co bramka, tylko szczyt zakończony półkołem
Ustawienie trejaży, pergoli względem stron świata, północ - południe, wschód - zachód.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz