Komunikacja-scalnie kompozycji - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 147
Wyświetleń: 1148
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Komunikacja-scalnie kompozycji - wykład - strona 1 Komunikacja-scalnie kompozycji - wykład - strona 2 Komunikacja-scalnie kompozycji - wykład - strona 3

Fragment notatki:

KOMUNIKACJA- SCALENIE KOMPOZYCJI Drogi ogrodowe dzieli się na podstawie rodzaju przewidywanego gruntu, rodzaju konstrukcji, użytych materiałów itp. W obrębie terenów zielni drogi dzieli się najczęściej na docelowe spacerowe.
Drogi docelowe- buduje się w celu uzyskania możliwie najkrótszego połączenia między dwoma różnymi punktami dlatego charakt. się przebiegiem linii prostej. Drogi docelowe powinny mieć nawierzchnie umożliwiające łatwe poruszanie się o każdej porze roku oraz szerokość dostosowana do przewidywanego ruchu.
Drogi spacerowe- prowadzi się tak aby uzyskać możliwie najlepsze warunki spaceru. Są one najczęściej stosowane do miejscowego ukształtowania terenu prowadzone wśród zwartych układów drzew nad brzegami zbiorników wodnych itp. Ich przebieg jest najczęściej krzywoliniowy a długość celowo zwiększona.
 Nawierzchnie dróg spacerowych wykonuje się często z tańszych materiałów i stosunkowo prostymi spadami tak by mogły one służyć przede wszystkim w okresie letnim.
 Z tego względu nawierzchnie takie są często niedostępne w okresie wiosennych lub jesiennych opadów  powinno się dążyć do tego żeby nawierzchnie dróg spacerowych ..............................
Oprócz omówionego podziału dróg na docelowe i spacerowe, drogi na terenach zieleni dzieli się na:
* piesze
* pieszo-jezdne
* jezdne
Konstrukcja dróg pieszych odznacza się stosunkowo najmniejszą wytrzymałością na obciążenia, ponieważ nie przewiduje się na ogół wjeżdżania na nie cięższych pojazdów. Na nawierzchniach takich dopuszczalne jest natomiast poruszanie się lekkich pojazdów (drogi wymagają zgłoszenia)
Nawierzchnie dróg pieszo-jezdnych buduje si8ę tak że nawierzchnia musi znieść obciążenia średnich ciężkości nie wykazując pęknięć lub odkształceń (drogi projektowane przez budowlańców, architektów) Nawierzchnie dróg jezdnych są przystosowane do poruszania się po nich ciężkich pojazdów. Buduje się zwykle na niewielkich odcinkach jako dojazdy do różnych budynków gospodarczych i innych gdzie jest przewidywane dowożenie większych ilości ciężkich materiałów.
NAWIERZCHNIE dzieli się na:
1) gruntowe
2) twarde nie ulepszone
3) twarde ulepszone
GRUNTOWA- wykonuje się z miejscowego gruntu przez odpowiednie wyrównanie i nadanie odpowiednich spadków. Do gruntu używanych na takie nawierzchnie można dodać różnych spoiw poprawiających właściwości mechaniczne np. przepuszczalność, spoistość.
TWARDA NIE ULEPSZONA-(nawierzchnia powierzchniowo nie ulepszona) buduje się z kamieni naturalnych lub sztucznych o różnym stopniu rozdrobnienia przy czym kamieni nie łączy się za pomocą spoiw. Nawierzchnie takie wykonuje się najczęściej z kilku warstw kruszyw o różnym stopniu rozdrobnienia.

(…)

…, przejścia lub altany aby otworzyć subtelne odczucie zamknięcia a w tym samym czasie oferować `ramy'/okna widokowe/ przez które można oglądać pozostałe części ogrodu.
Nasadzenia pionowe
*drzewa
-jednogatunkowe i wielogatunkowe
-zimozielone lub o liściach sezonowych
*żywopłoty formowane i nienormowane
-jednogatunkowe i wielogatunkowe
-zimozielone lub o liściach sezonowych
*pnącza
-samoprzyczepne np…
… nie dłuższe niż 12 (powyżej trzeba zaprojektować spocznie)
ROZPLANOWANIE I WYMIAROWANIE SCHODÓW:
 Schody mogą biec równolegle do zbocza lub dochodzić do niego pod kątem prostym
 Mogą być wcięte w zbocze lub stanowić konstrukcje wolno stojące  Usytuowanie schodów często zależy od rozmiarów wolnej pow. u góry i u dołu zbocza
WYBÓR MATERIAŁÓW NA SCHODY:
Należy dobrać indywidualnie, kierując się zasadami…
… wzniesienia na każdy 15cm długości (wózki inwalidzkie, dziecięce, taczki, kosiarki)
 przy niewielkich nachyleniach terenu należy stosować pochylnie zamiast schodów(do 2-3 stopni)
 materiał do budowy pochylnie nie powinien być śliski, czasem powinien mieć balustradę lub poręcz.
PODŁOGA WNĘTRZA:
Poziome elementy ogrodu:
 elementy ogrodu to oprócz komunikacji (patia, drogi, tarasy) również nasadzenia roślin…
… musi być zawsze dostosowana do funkcji jaka ma spełniać w danym ogrodzie
Otwory widokowe
-otwory w murach zapewniają wgląd w otoczenie ogrodu
-bardzo dekoracyjny element ogrodu
Konstrukcje dekoracyjne
-pergola- /po staropolsku chłodnica/ lekka i drewniana konstrukcja zapewniająca cień.
Zbudowana z elementów ażurowych najczęściej wsparta na słupach porośniętych pnączami. Założona najczęściej na palnie prostokąta. Miejsce…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz