Apologia i dziennikarstwo - opracowanie - test

Nasza ocena:

3
Pobrań: 84
Wyświetleń: 756
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Apologia i dziennikarstwo - opracowanie - test - strona 1 Apologia i dziennikarstwo - opracowanie - test - strona 2

Fragment notatki:

*Zbij jak rasowa publicystka zarzut letargu, dotyczący podważenia historyczności Zmartwychwstania Jezus niby umarł pozornie, a jego wyjście z grobu było tylko przebudzeniem się z letargu wskutek balsamowania ciała, chłodu panującego w grobowcu i trzęsienia ziemi. Twierdzono również tak, że Jezus został odratowany przez uczniów na krzyżu, wyleczył się, miał dzieci, odwiedził Rzym i jako siedemdziesięcioletni mężczyzna zszedł z tego świata. - a)O rzeczywistej śmierci Jezusa świadczy m.in. przebity bok, z którego wypłynęła krew i woda, czyli nastąpiło oddzielenie osocza od czerwonych krwinek. W takim stanie śmierć jest nieodwracalna. 27. Dyskutujesz z protestantem. Podaj 2 najstarsze świadectwa przyznawania już II-III wieku funkcji prymacjalnej Rzymowi przez inne Kościoły, ich wybitnych przedstawicieli. a) List do Rzymian(ok. 107 a może 117 r.) św. Ignacego Antiocheńskiego. Pismo to utrzymane jest w tonie pochwał, próśb i szacunku. Żaden list św. Ignacego nie posiada tak uroczystego stylu jak ten. Po raz pierwszy w nim pojawia się idea przewodnictwa Kościoła rzymskiego. b) „Adversus haereses” św. Ireneusza z Lyonu. Wziął za przykład Rzym, a nie inną stolicę i określił Kościół rzymski pochwalnymi tytułami, co wskazuje na to, że zdaniem biskupa Lyonu tradycja wspólna wszystkim kościołom może być w pełni wykazana tylko przez odwołanie się do Rzymu. 28. Podaj 4 warunki (podmiot itp.), pod którymi nauczanie papieskie jest nieomylne: a) aspekt podmiotu- gdy papież przemawia jako najwyższy nauczyciel Kościoła powszechnego, a nie na przykład jako patriarcha Zachodu. b) aspekt przedmiotu- gdy wkłada wiarę katolicką lub bierze ją w obronę w sprawach wiary i obyczajów, a nie na przykład dyplomacji czy stylu w literaturze. c) aspekt formy- gdy wyraźnie określa i podaje do wiadomości publicznej, że jego rozstrzygnięcie jest ostateczne. d) aspekt zobowiązania - gdy nakłada obowiązek przyjęcia przez cały kościół nauki spełniającej powyższe warunki. 29. Chrystofania Widzialne ukazywanie się Jezusa po zmartwychwstaniu. Jezus zjawia się nagle, niespodziewanie, w sposób zaskakujący, pojawia się równocześnie w odległych od siebie miejscach. Jezus przychodzi do uczniów z innej rzeczywistości. Z drugiej strony wskazuje na swoją bytową tożsamość: spożywa posiłki, pokazuje uczniom swoje rany. Uczniowie przekonują się, że Chrystus żyje i jest z nimi, tylko, że w nowy, inny sposób. 30. Krzyż (nie wiem!) pamiętaj poczytać książkę: 31. Geneza kościoła s. 40-56. Genezą kościoła zajmuje się kilka dyscyplin:

(…)

… Zmartwychwstaniem oraz Zesłaniem Ducha Św. a powtórnym przyjściem Pana. Kościół zrodził się z Paschy Jezusa, jest „wielkością paschalną”
2. Niewątpliwie faktem historycznym jest to, że po śmierci krzyżowej Pana wspólnota uczniów rozproszyła się. Jej ponowne zgromadzenie, a przez nie urzeczywistnienie Kościoła było owocem Zmartwychwstania: Zmartwychwstały Pan ukazuje się tylko uczniom i zleca misję. Zwołana…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz