Antymetabolity - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 91
Wyświetleń: 1652
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Antymetabolity - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Antymetabolity - są to związki konkurencyjne, które zastępują właściwe metabolity w przemianach biochemicznych w organizmach. Budowa antymetabolitów jest zbliżona do właściwych metabolitów. Metabolit
Antymetabolit
Opis
Sulfonamidy ze względu na podobieństwo do kwasu p-aminobenzoesowego (witamina bakteryjna) jest inhibitorem (antymetabolitem) szlaku syntezy zasad purynowych i pirymidynowych niezbędnych do rozmnażania się bakterii.
Kwas foliowy
Metotreksat
Antagonista i antymetabolit kwasu foliowego tzw. antywitamina kwasu foliowego. Stosowany w chorobach nowotworowych. Wiąże się 10tyś. Razy silniej z dehydrogenazą tetrafolianową niż kw. Foliowy.
Leki zawierające „fałszywą” zasadę (5-jodouracyl) lub „fałszywy” cukier powodują blokowanie enzymu lub są wbudowane do kw. nukleinowego i uniemożliwia dalsze jego przedłużanie.
Kwas nikotynowy
Izoniazyd
Izoniazyd przenika przez woskową otoczkę bakterii wywołujących gruźlicę dostając się do środka komórki gdzie tam jest metabolizowany do kwasu izonikotynowego z którego tworzony jest fałszywy NAD, który nie może pełnić roli koenzymu co prowadzi do zaburzenia metabolizmu
Nukleotyd naturalny
Flucotyzyna przekszatałcona w komórkach grzyba w 5-fluorouracyl jest antymetabolitem blokującym syntezę tymidylanową i jest wbudowywany jako fałszywy nukleotyd do RNA grzyba.
... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz