To tylko jedna z 21 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Antybiotyki Hemioterapia - Wszystkie leki przeciwdrobnoustrojowe działające przeciwbakteryjnie, przeciwgrzybicznie i przeciwwirusowo charakteryzują się zdolnością hamowania wzrostu lub powodowania śmierci drobnoustroju po zastosowaniu w stężenia, które nie powinno być toksyczne dla komórek gospodarza.
Leki takie dzielimy na trzy kategorie:
leki syntetyczne zwane tradycyjnie chemioterapeutykami
antybiotyki naturalne czyli związki wytwarzane przez drobnoustroje aktywne w małych ilościach przeciwko innym drobnoustrojom (pleśń = penicylina)
antybiotyki półsyntetyczne czyli otrzymywane z antybiotyków naturalnych w wyniku ich modyfikacji chemicznej.
Stosowanie leków przeciwko drobnoustrojowych niezależnie od grupy do której należą w leczeniu zakażeń drobnoustrojami nazywamy hemioterapią. Efekt działania leku uzyskany w warunkach laboratoryjnych, czyli in - vitro określa się mianem aktywności.
Działanie leku in-vitro czyli prowadzące do opanowania zakażenia określa się mianem skuteczności leczenia.
Antybiotyki - to substancje wytwarzane przez bakterie, promieniowce, grzyby niedoskonałe mające zdolność hamowania rozwoju bakterii grzybów, pierwotniaków oraz czasami dużych wirusów.
Cechą wspólną antybiotyków jest zdolność hamowania inaczej inhibicji układów enzymatycznych oraz procesów metabolicznych warunkujących podstawowe procesy drobnoustrojów. Największe znaczenie dla medycyny mają antybiotyki wytwarzane przez promieniowce zwłaszcza z rodzaju streptomycez oraz grzyby niedoskonałe Penicillium Aspergillus Cephalosporium.
Podział antybiotyków ze względu na mechanizm działania:
hamujące biosyntezę ściany komórkowej bakterii i należą tu: np. antybiotyki β-laktanowe - laktanus
antybiotyki β-laktanowe - glikopeptydowe
hamujące wewnątrzkomórkową biosyntezę białek i kwasów nukleinowych bakterii np.: Aminoglikozydy, Tetracykliny, Makrolity, Chloramfenik, Linkomecyny .
powodujące zaburzenia funkcji i biosyntezy błony komórkowej bakteriinp.: polimeksyny, antybiotyki polienowi.
Typ działania antybiotyków zależy od: - mechanizmu działania - rodzaju antybiotyku
- stężenia
-temperatury
- środowiska
Wyróżniamy 2 typy działania antybiotyków: bakteriobójcze
np.: β-laktanowe
aminoglikozydowe
polipeptydowe
glikopeptydowe
bakteriostatyczne np.: makrolidy
tetracykliny
chloranfenikocykloseryna
nowobicyna
wiamycyna
ANTYBIOTYKI β- LAKTANOWE Wspólnym elementem tych antybiotyków jest pierścien β-laktanowy -CO-NH, który powstał w wyniku cyklizacji β-aminokwasów.
(…)
…
GENERACJE CEFALOSPORYN:
I generacja to antybiotyki o wąskim zakresie działania, głównie na bakterie gram dodatnie i o małej odporności na β-laktamazy. Są stosowane pozajelitowo lub doustnie, wadą tej generacji jest niski stopień penetracji do płynu mózgowo - rdzeniowego. Walorem jest ich aktywność w stosunku do szczepów gronkowców pencylinoopornych.
Przykłady:
Cefalotyna - inaczej keflin albo Ceforacin…
…. synergizm działania. Skuteczność działania cefalosporyn zależy również od dawkowania. Poszczególne cefalosporyny różnią się zakresem i silą działania oraz parametrami farmakokinetycznymi np. - różnym powinowactwem do PBP - stopniem wiązania z białkiem
- czasem połowicznego rozpadu
Nie liczne cefalosporyny wykazują dobrą penetracje do płynu mózgowo rdzeniowego np. Cefuroksyn, Cefozidim i Ceftriakson…
…. Dobrze wchłaniaja się po podaniu domięśniowym. Przenikają do jam ciała i krążenia płodowego. Slabo wnikaja do płynu mózgowo - rdzeniowego (dot. Streptomecya, kanamycyna)
GŁÓWNE ZASTOSOWANIE
Gruźlica - streptomecyna podawana jest domięśniowo w skojarzeniu z innymi lekami przeciwgruźliczymi. aPozostałe zapalenie wsierdzia, jamy brzusznej, dróg oddechowych , opon mózgowo rdzeniowych, zapalenie ukl. Moczowego - wywoł…
… krystalizują w środowisku kwasowym co może prowadzić do mechanicznego uszkodzenia nerek (kanalików nerkowych, przewodów moczowych) - Krystaluria. Można temu zapobiec stosując śr. alkalizujące. Mechanizm działania Sulfonamidów polega na hamowaniu biosyntezy kwasu foliowego, niezbędnego do powstawania nukleotydów purynowych. Sulfonamidy współzawodniczą z kwasem PABA (paraaminobenzoesowym zw. witaminą wzrostową bakterii o aktywne miejsca w enzymie. Konkurencyjny antagonizm PABA i sulfonamidów jest możliwy, dzięki podobieństwu w budowie przestrzennej i elektronowej tych związków. Sulfonamidy hamują rozmnażanie tych bakteri które wytwarzają kwas foliowy korzystając z egzogennego PABA. Bakterie które samoistnie wytwarzają PABA nie sa wrażliwe na działanie sulfonamidów. Nadmiar PABa i jego pochodnych…
…
- rolitracyklnę - reverin
Antybiotyki naturalne i półsyntetyczne różnią się między sobą parametrami farmakokinetycznymi:
~ stopniem wiązania z białkiem od 20 do 90%
~ czasem połowicznego rozpadu od 8 do 12 godz. dla naturalnych i od 14 do 20 godz. Półsyntetycznych. Tetracykliny wykazują szeroki zakres działania, działają silniej na bakterie g+ niż g-. przenikają do komórki bakterii w wyniku transportu aktywnego…
… uszkodzenie szpiku oraz wzrost stężenia bilirubiny
• Didanozyna - jest mało toksyczna, może być podawana dzieciom chorym na AIDS
• Izoprynozyna - stosowana w leczeniu opryszczki i odry. U nosicieli wirusa HIV opóźnia rozwój AIDS. Działanie niepożądane to kumulacja kwasu moczowego w organiźmie będącego jej głównym metabolitem.
• Ribawiryna - działa na wirusy odry, grypy żołądkowej, zapalenie przyusznic…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)