Chemioterapeutyki przeciwdrobnoustrojowe

Nasza ocena:

5
Pobrań: 959
Wyświetleń: 5593
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Chemioterapeutyki przeciwdrobnoustrojowe - strona 1 Chemioterapeutyki przeciwdrobnoustrojowe - strona 2 Chemioterapeutyki przeciwdrobnoustrojowe - strona 3

Fragment notatki:


CHEMIOTERAPEUTYKI PRZECIWDROBNOUSTROJOWE
Wyróżnić tu możemy trzy grupy: Chemioterapeutyki przeciwbakteryjne Chemioterapeutyki przeciwwirusowe Chemioterapeutyki przeciwgrzybicze Wszystkie leki przeciwdrobnoustrojowe (przeciwbakteryjne, przeciwgrzybiczne i przeciwwirusowe) mają jedną wspólną cechę: zastosowane w małym stężeniu powodują zahamowanie wzrostu (w odniesieniu do bakterii - jest to działanie bakteriostatyczne) lub śmierć komórki drobnoustroju (w odniesieniu do bakterii jest to działanie bakteriobójcze), lub też zahamowanie replikacji genomu wirusa w zakażonej komórce w przypadku leków przeciwwirusowych. Leki przeciwbakteryjne należą do trzech odrębnych grup o różnym pochodzeniu:
a) syntetyczne leki nazywane są tradycyjnie chemioterapeutykami - otrzymane na zasadzie całkowitej syntezy chemicznej, nie posiadające swojego odpowiednika w przyrodzie b) drugą grupę, głównie leków przeciwbakteryjnych, stanowią antybiotyki. Antybiotyki są to produkty metabolizmu drobnoustrojów - czyli substancje pochodzenia naturalnego - działające w małych stężeniach bakteriostatycznie lub bakteriobójczo na drobnoustroje. Atybiotyki są wytwarzane przez bakterie, promieniowce, grzyby niedoskonałe, rzadziej przez podstawczaki i porosty. Największe znaczenie praktyczne mają promieniowce, zwłaszcza z rodzaju Streptomyces oraz grzyby niedoskonałe z rodzajów Penicillium, Aspergillus, Cephalosporium, Fusarium i in., które dostarczają najczęściej stosowanych antybiotyków.
c) trzecią, niewątpliwie najliczniejszą i ważną grupę stanowią antybiotyki półsyntetyczne , czyli są to pochodne antybiotyków naturalnych - zmodyfikowane chemicznie antybiotyki naturalne
Określenia chemioterapia zakażeń i chemioterapeutyk były dawniej używane tylko do stosowania leków syntetycznych, lecz obecnie pojęcia te uległy rozszerzeniu - nazwa chemioterapeutyk obejmuje obecnie wszystkie leki, które znajdują zastosowanie w leczeniu zakażeń bakteryjnych łącznie z antybiotykami naturalnymi, półsyntetycznymi i syntetycznymi. Określenie więc leczenia antybiotykiem mianem chemioterapii przeciwbakteryjnej jest prawidłowe, tym niemniej używa się stale pojęcia antybiotykoterapii co oczywiście również jest prawidłowe. Wynika z tego, że:
„każdy antybiotyk jest chemioterapeutykiem przeciwbakteryjnym ale nie każdy chemioterap eutyk przeciwbakteryjny jest antybiotykiem” Dlatego nie wydaje się by było poprawnym używaniem terminu antybiotyk i antybiotykoterapia w stosunku do leków przeciwbakteryjnych stricte syntetycznych (tj. które nie są pochodnymi antybiotyków naturalnych i nie mają swojego odpowiednika w przyrodzie) - choć w krajach anglojęzycznych można spotkać się z taką terminologią.
Chemioterapeutyki przeciwbakteryjne (w szerokim znaczeniu słowa) dzielimy na: ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz