Antropologia cią dalszy.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 917
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
 Antropologia cią dalszy. - strona 1  Antropologia cią dalszy. - strona 2

Fragment notatki:


10.12.2010 r. Antropologia Zmarłemu który wracał trzeba było odciąć głowę i włożyć odwrotnie w krocze. Świat zmarłych odwrócony do góry nogami.
Strzyga - żywy trup, trzeba było wbić osinowy kołek w serce zwłok. Jak w lecie pójdziesz gdzieś i nie wróciłeś, kto co Cię rozwali ? Baba Jaga.
Szyszkowy dziadek to taki łepek który pomagał w zależności od humoru.
Mamuna to były laski które były bardzo piękne (były tłuste i miały tak obfity biust że go zarzucały na ramiona), bawiły na terenach bagiennych. Istnieją podania ludzi którzy widzieli jak Mamuna biustem bije pranie.
Jeżeli się kąpałeś i nagle zatonąłeś to znaczyło że utopił Cię topielec. Ludzie nie znali zjawiska kolki albo wiru wodnego. Południca to bóstwo które zabijało w południe (największe upały) na polach. Brak znajomości udaru słonecznego.
Kraśnięta- zostawia się im coś na piecu, wychowują dzieci i są odpowiedzialne za to żeby mleko nie wykipiało.
Kłobuk to ptak który pilnował domostwa przed kradzieżą, ale czasami sam coś kradł. Iskry które wylatują z komina oznaczają ogon kłobuka.
Pełniło to funkcje edukacyjne, socjalizacyjne, wychowawcze. Folklor słowny a dzisiejsza kultura popularna. Wykorzystanie elementów folkloru do działalności kulturalnej, zarobkowe to folkloryzm. Folklor: Ustność - brak zapisanych utworów, przekazywano ustnie
anonimowość - nie było ważne kto jest autorem, to nie było ważne
zmienność - można znaleźć ten sam utwór w różnych wariantach.
Funkcje: informacyjna, socjalizacyjna, ludyczna, terapeutyczna (oswajanie strachu
Folklor migrował
Koncepcje pochodzenia folkloru
Wszystkie wątki pochodzą z Indii (nieprawdziwa)
Folklor pochodzi z mitów (nie do końca)
Tradycyjne formy folkloru: Bajka magiczna - nie była przeznaczona dla dzieci, to kultura masowa dala je dzieciom. Była dłuższa, miała elementy magii, powtarzalna (te same frazy non stop) uproszczona osobowość ludzi. Funkcja kompensacyjna (ograniczenie barier społecznych,) Bajka Zwierzęca - jest krótsza, krytykuje przywary ludzi. Nie ma charakteru dla dzieci Bajka ludowa - opowieści wychowawcze, pokazują jak należy postępować. Często bohaterem jest Jezusek, apostołów nie znano wszystkich. Podania - lokalne (dotyczą miejscowości) historyczne (interpretacja) wierzeniowe. Są osadzone w jakimś miejscu, uwiarygodniane poprzez wspomnienie jakiejś autentyczności.
Podania o czarnej wołdze, UFO, AIDS, w prasie kolorowej są podania o życiu sławnych ludzi, to dzisiejsze podania. Nowela Ludowa - młynarz w strukturze wsi jest nielubiany przez względu na swój wysoki status, być może tez kradnie. Funkcja kompensacyjna. ... zobacz całą notatkę

Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz