Antropogeneza i najstarsze osadnictwo w Afryce - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 196
Wyświetleń: 903
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Antropogeneza i najstarsze osadnictwo w Afryce - omówienie - strona 1 Antropogeneza i najstarsze osadnictwo w Afryce - omówienie - strona 2 Antropogeneza i najstarsze osadnictwo w Afryce - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

Antropogeneza i najstarsze osadnictwo w Afryce.
Badacze uważają Afrykę za kolebkę człowieka. Pierwsze hominidy pojawiają się około 600 mln lat temu pod koniec trzeciorzędu na terenie Afryki Wschodniej.
CZEMU W AFRYCE?
Występowała tam duża ilość małp człekokształtnych
Powstał tam Wielki Rów Tektoniczny, który podzielił Afrykę. Część człekokształtnych znalazła się na wschodzie gdzie panują inne warunki klimatyczne (sawanna). Zmuszone są do przyjęcia postawy wyprostowanej.
Najstarsze formy ludzkie pojawiają się około 6 - 7 mln lat temu. Najstarsze opublikowane znalezisko pochodzi z terenu Kenii, jest to Orrorion (człowiek stary, pierwotny). Najwięcej znalezisk pochodzi sprzed około 4 - 4,5 mln lat, był to Australopitecus Etiopicus.
Australopitek - człowiek południowy
Znalezisko Australopitecus Etiopicus „Lucy” w bardzo dobrym stanie - szkielet zachowany w około 40 %. Zachowane kości długie wskazują na pozycję wyprostowaną. Około 3 mln lat temu Australopiteki różnicują się:
Palantropy - roślinożerne, duże, masywne
Australopiteki właściwe - najbardziej znany afrykański, wszystkożerne, szczupłe
Australopiteki dominują do około 2,5 mln lat temu. Najstarszym z „homo” był Homo Habilis czyli „człowiek uzdolniony”
Ororrion
/ \
Palantropy Australopitecus Africanus
| | (możliwe pochodzenie)
Homo Habilis (nie znamy pochodzenia)
Hominidy:
Ukształtowanie żuchwy
Dwunożne poruszanie się
Większa objętość mózgoczaszki
Hominidy należały do tej samej rodziny ale do innego gatunku, co oznacza że nie mogły się krzyżować, żyły jednak obok siebie. Powstaje przez to problem z ustaleniem genezy powstania gatunku. Najlepiej zachowaną częścią ciała hominidy zwykle w znaleziskach jest czaszka. Powstanie człowieka wyznacza wprowadzenie do użycia pierwszych narzędzi, kumulowanie doświadczenia i przekazywanie go swoim dzieciom. Od momentu wprowadzenia narzędzi możemy mówić o powstaniu pierwszej kultury człowieka. Do tej pory trwają dyskusje na temat czy hominidy produkowały narzędzia. Najstarsze narzędzia datowane są na około 2 mln 400 tys. Lat temu.
Homo habilis nie opuścił Afryki, żył na jej terenach do około 1 600 000 lat temu. Homo habilis być zbliżona kształtem do czaszki ludzkiej (poza charakterystycznymi wałami oczodołowymi).
Prawdopodobnie homo habilis był zróżnicowany. Jego gatunek dzielił się na:
Homo habilis pierwotny
Homo habilis rudolphensis (nazwa wywodzi się od jeziora Rudolpha, posiada jeszcze większą pojemność mózgoczaszki, ok. 750 cm2)
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz