Antoni Czechow - opowiadania

Nasza ocena:

3
Pobrań: 133
Wyświetleń: 1022
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Antoni Czechow - opowiadania - strona 1 Antoni Czechow - opowiadania - strona 2

Fragment notatki:

Antoni Czechow OPOWIADANIA Śmierć urzędnika Ekspozycja: egzekutor Iwan Czerniakow ogląda sztukę w teatrze
Zawiązanie akcji: przypadkowe kichnięcie na Brizżałowa - urzędnika wysokiej rangi
Rozwiązanie akcji: ciągłe przepraszanie mimo, że Brizżałow w ogóle się tym nie przejął
Kulminacja: Brizżałow zniecierpliwiony wyrzuca Czerniakowa
Червяк - typ małego człowieka, różni się jednak od innych małych ludzi
Czechow ukazuje jego cechy negatywne: służalczość, uległość wobec władzy, zależność
Smutna prawda o rzeczywistości - strach przed każdą czynnością, słowem, wyrazem twarzy, który może być źle odczytany. Rosjanie II poł. XIXw po prostu musieli się bać, gdyż jedna nieostrożna akcja mogła zniszczyć dorobek całego życia.
Kameleon Złotnik Chriukin zostaje ugryziony w palec przez psa. Rewirowy Oczumiełow traktujący wszystkich prócz gen. Żygałowa z góry, podejmuje się rozwiązać sprawę. Problem polega na tym, że nikt nie zna właściciela psa. Podwładnemu rewirowego wydaje się, że to chart generała, ale nie jest pewny. Rewirowy ciągle zmienia wyrok → zwierzę generała uważa za niewinne, zaś bezpańskie każe zabić bądź wezwać hycla. Ostatecznie zwierze okazuje się być brata generała.
Tytuł wskazuje, że główny bohater zmienia zdanie w zależność od sytuacji.
Tragizm - stosunki społ., podwładni płaszczą się przed przełożonymi, ludzie wyżsi rangą traktują gorzej podwładnych.
Zmartwienie Przewoźnik Potapow czeka na klientów. Zima, pada śnieg. Pojawia się klient, przewoźnik próbuje opowiedzieć mu o swoim zmartwieniu → zmarł mu syn, bardzo przez to cierpi, uważa, że to on powinien umrzeć. Towarzysz nie przejawia żadnego zainteresowania.
Następni klienci - 3 młodzi mężczyźni przekomarzają się, przewoźnik zaczyna opowiadać o swej trosce. Jeden z nich kwituje, że wszyscy kiedyś umrą. Potapow wraca do domu, mało zarobił. Prowadzi konia do stajni, daje mu jeść i to on staje się jego powiernikiem.
Tematyka: znieczulica, brak reakcji społ. na zło w okrutnym, wyrachowanym życiu biurokratycznej, carskiej Rosji.
Janycz Akcja toczy się w mieście gubernialnym S. Rodzina Turkinów najbardziej wykształcona i bogata w talenty.
Iwan Pietrowicz Turkin - bogaty, przystojny, rześki, wesoły żartowniś
Żona Вера - pisała opowiadania i powieści, czytała je głośno gościom
Córka Екатерина Ивановна - grała na pianinie, była wychowywana jak prawdziwa szlachcianka, uczona przez guwernantki.
Doktor Dmitrij Janycz - młody miejscowy lekarz, zostaje zaproszony przez Turkinów, poznaje rodzinę, słucha opowiadań i gry na pianinie. Janycz miał dużo pracy, dlatego odwiedził rodzinę dopiero po roku. Pani domu miewała częste migreny (także przez córkę, która zarzekała się, że wyjedzie do Moskwy). Janycz po wysłuchaniu gry Екатерины wychodzi z nią do ogrodu, rozmawiają. Dziewczyna wręcza mu karteczkę z godziną umówionego spotkania na cmentarzu. Екатерина nie zjawia się jednak, żartuje z doktora. Ten zjawia się następnego dnia i oświadcza jej, ona go jednak odrzuca. Chce wolności, swobody i sławy wielkiej pianistki. Janycz przez trzy dni chodzi smutny, Екатерина wyjeżdża. Spotykają się po 4 latach on - przytył ale nadal był wesoły i młody, ona - zmądrzała, wydoroślała, ale Janycz uważał, że brak jej było „tego czegoś”. Ucieszył się, że jej nie poślubił, Екатерина dawała mu zaś znaki, że chce z nim być.


(…)

… przepisy, wtrącał się w życie innych, chciał stworzyć państwo policyjne pod swoim nadzorem. Zostaje skazany na miesiąc aresztu, ale nie może pojąć dlaczego i za co - przecież jego działania są pożyteczne. W dodatku po zakończeniu rozprawy krzyczy na ludzi, poucza ich → jest niereformowalny. Człowiek w futerale
Podczas wieczornej przerwy w polowaniu gawędzą dwaj myśliwi: weterynarz Iwan Iwanowicz…
…. Ich miłość była prawdziwa, jednak zdali sobie sprawę, że bycie razem będzie ciężką próbą.
W opowiadaniu pojawia się motyw miłości i samotności ludzi.
Kapral Priszybjeew
Kapral Priszybjeew jest byłym policjantem. Akcja toczy się w sądzie gdzie oskarżonym jest tytułowy bohater. Poszkodowani to mieszkańcy miasteczka, którym kapral nie daje spokojnie żyć. Wydarzeniem, które finalnie doprowadził kaprala pod sąd…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz