Analiza spółki "Pol-N"

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 504
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza spółki Analiza spółki Analiza spółki

Fragment notatki:

ANALIZA FINANSOWA FIRMY POL-N 1. ZADŁUŻENIE 2. PŁYNNOŚĆ 3. RENTOWNOŚĆ 1. ANALIZA ZADŁUŻENIA. Analiza struktury kapitałów firmy Pol-N pokazuje na rosnący udział kapitałów obcych w pasywach przedsiębiorstwa. Może to być zjawisko korzystne, ponieważ kapitały obce są tańsze od kapitałów własnych, ale z drugiej strony na wzrost ich udziału w pasywach ogółem może pozwolić sobie jedynie spółka o dobrej kondycji finansowej, ponieważ w innym przypadku może to spowodować utratę płynności spółki a co za tym idzie jej bankructwo. Wskaźnik ogólnego zadłużenia nie wskazuje jeszcze na nieprawidłową strukturę kapitałów w spółce ( za wartość bezpieczną uznaje się wartości z przedziału 0,57 - 0,67 ), wskazuje wręcz na bardzo dobrą sytuację. Również pozostałe wskaźniki zadłużenia kształtują się na bardzo dobrym poziomie : Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego
0,36
0,55
0,56
0,59
Wskaźnik zadłużenia długoterminowego
0,21
0,35
0,37
0,33
Wskaźnik zadłużenia środków trwałych
5,62
3,76
3,51
3,77
Stopień zadłużenia długoterminowego
0,57
0,63
0,66
0,56
Wskaźnik zadłużenia kapitału własnego (stopień zabezpieczenia pokrycia zobowiązań) - za bezpieczny poziom tego wskaźnika uważa się wartości poniżej 1. W analizowane spółce widzimy tendencję rosnącą jednak cały czas w granicach normy. Wskaźnik zadłużenia długoterminowego za bezpieczny uważa się poziom od 0,5-1 lub niższy. W ostatnim roku wartość wskaźnika spadła co było spowodowane spłatą raty kapitałowej kredytu i tym samym zmniejszeniem zobowiązań długoterminowych. Wskaźnik zadłużenia środków trwałych - powinien być powyżej 1. W badanej firmie wskaźnik kształtuje się na bardzo dobrym poziomie. W latach 1999-2001 jedynie nieznacznie się zmieniał, duży spadek nastąpił w roku 1999 w porównaniu z rokiem 1998. Było to spowodowane bardzo dużym wzrostem zobowiązań długoterminowych, który pomimo wzrostu wartości środków trwałych spowodował tak znaczny spadek wskaźnika.
Stopień zadłużenia długoterminowego - powinien mieć tendencję rosnącą. W ciągu trzech lat miał tendencję rosnącą (1998 57%; 1999 63%; 2000 66%), natomiast w 2001 zanotowano jego spadek do 56% co było głównie spowodowane znacznym przyrostem należności oraz prawdopodobnie koniecznością spłaty raty kapitałowej kredytu długoterminowego.

(…)

… na ujemny kapitał pracujący spółka potrzebowała środków średnio przez 3,65 dnia, co oznacza, że przez 2,46 dnia musiała się finansować z innych nowo zaciąganych kapitałów obcych. 3. ANALIZA RENTOWNOŚCI.
3.1. ANALIZA RENTOWNOŚCI SPRZEDAŻY
Wszystkie wskaźniki rentowności sprzedaży mają zbliżoną tendencję: w 1999 roku następuje wzrost ich wartości a następnie coraz gwałtowniejszy ich spadek. Największy spadek odnotował wskaźnik rentowności działalności gospodarczej, co było spowodowane rosnącymi kosztami obsługi zadłużenia. Ogólnie można powiedzieć, że na kształtowanie się wartości wskaźników rentowności sprzedaży w przeważającej mierze miały wpływ :
wzrost kosztów działalności, który nie był równoważony odpowiednim wzrostem przychodów ze sprzedaży,
decyzje podjęte w 1999 roku o zwiększeniu udziału kapitałów…
…% przychodów ze sprzedaży, w 1999 udział kosztów zmalał o 2,35 punktu % (do 80,23%), w 2000 wzrósł o 3,6% w stosunku do roku ubiegłego. Natomiast w 2001 koszty własne sprzedaży stanowiły już 92,33% przychodów ze sprzedaży (wzrost o 8,5% w odniesieniu do roku 1999). Wskaźnik rentowności sprzedaży. W 1998 wyniósł on 17,53%, co oznacza, że z 1 złotówki przychodów ze sprzedaży firma osiągnęła 18gr zysku…
… w 2001, ukształtował się on na poziomie 1,47%, co było spowodowane głównie wzrostem kosztów finansowych (o 96,55% w stosunku do roku poprzedniego) związanych ze spłatą odsetek i raty kapitałowej kredytu długoterminowego.
Wskaźnik rentowności sprzedaży brutto. W ciągu czterech lat kształtował się on podobnie jak wskaźnik rentowności gospodarczej. W 1998 był równy 12,80%, w 1999 wzrósł do 15,78%, w 2000…
… coraz większymi kosztami obsługi zadłużenia, które jest już używane do finansowania aktywów obrotowych. W 1999 roku popełniono prawdopodobnie błąd w antycypacji przyszłego popytu na wyroby sprzedawane przez przedsiębiorstwo Pol-N i co z tego wynika wzrost przychodów ze sprzedaży nie był na tyle dynamiczny, żeby zrekompensować rosnące koszty zadłużenia. W ostatnim roku firma Pol-N zmuszona…
… regulowania zobowiązań bieżących. Jest to stosunek aktywów obrotowych do pasywów bieżących. Wskaźnik powinien kształtować się na poziomie 1,2 -2,0. Badana firma w ciągu całego okresu obserwacji wykazywała wskaźnik poniżej minimalnej wartości, co świadczy o dużym zagrożeniu płynności. Największy spadek wskaźnika nastąpił w 1999 roku, co było spowodowane bardzo dużym wzrostem zobowiązań bieżących z tytułu dostaw i usług oraz mniejszym wzrostem aktywów obrotowych (bardzo duży spadek środków pieniężnych spowodowany prawdopodobnie inwestycjami w środki trwałe). W kolejnych latach następuje bardzo powolny wzrost poziomu wskaźnika, jednak cały czas kształtuje się on na bardzo niskim poziomie, co stwarza zagrożenie dla kontynuacji działalności. Kolejny wskaźnik wykorzystywany do analizy płynności - tzw. mocny…
… wskaźnika ustabilizowały się. W 1999 roku nastąpił również znaczny - o 64,43% - wzrost wskaźnika cyklu należności. Oznacza to, że średni okres kredytowania odbiorców przez firmę zwiększył się z 27,76 dni aż do około 1,5 miesiąca. Wpłynął na to w głównej mierze wzrost należności i mniej dynamiczny wzrost przychodów ze sprzedaży. W kolejnym roku odnotowano spadek wartości wskaźnika - wiąże się to ze spadkiem…
… dopiero po otrzymaniu środków z należności od odbiorców. W 2001 roku okres przez jaki firma jest kredytowana przez dostawców wynosi już prawie 3 miesiące. Gdy w przyszłości okres oczekiwania na należności w dalszym ciągu będzie wzrastał istnieje bardzo poważne zagrożenie dla dalszego istnienia spółki, ponieważ dostawcy mogą nie zgodzić się na wydłużenie okresu kredytowania firmy Pol-N ponad 3 miesiące…
… bezpieczeństwa dla analizowanej spółki wynosił już jedynie 16,9% co oznacza prawie dwukrotny spadek w stosunku do roku poprzedniego.
Inną miarą ryzyka działalności spółki są dźwignie : operacyjna i finansowa.
Dźwignia operacyjna informuje nas o ile procent wzrośnie zysk na sprzedaży gdy przychody ze sprzedaży wzrosną o 1%. Dźwignia ta umożliwia podniesienie rentowności operacyjnej aktywów przy wykorzystaniu…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz