Analiza lądowa - Wykład 8

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 721
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza lądowa - Wykład 8 - strona 1 Analiza lądowa - Wykład 8 - strona 2 Analiza lądowa - Wykład 8 - strona 3

Fragment notatki:

ABSORPCYJNA SPEKTROFOTOMETRIA
CZĄSTECZKOWA
W metodzie tej wykorzystuje się absorpcję promieniowania w zależności od natury substancji pochłaniającej widmo i w zależności od jej stężenia. Metoda spektrofotometrii cząsteczkowej to metoda zarówno identyfikacji jak i oznaczania. Metody oznaczania opierają się na zależności między intensywnością a natężeniem pasm absorpcji promieniowania elektromagnetycznego, a strukturą energetyczną cząsteczki. W wyniku absorpcji zmienia się energia rotacyjna, oscylacyjna i elektronowa. Na intensywność i położenie pasów absorpcji może też mieć wpływ rozpuszczalnik w którym rozpuszczono analizowaną substancję.
Podział metod spektrofotometrycznych:
spektrofotometria nadfioletu UV (200-380 nm)
spektrofotometria obszaru widzialnego VIS (380- 780 nm)
spektrofotometria podczerwieni IR Do oznaczeń stosuje się układy barwne. Spektrofotometria nadfioletu i obszaru widzialnego wiąże się ze zmianą energii elektronowo- oscylacyjno- rotacyjnej.
Spektrofotometria w podczerwieni wiąże się ze zmianą energii oscylacyjno- rotacyjnej. Dwie pierwsze metody stosuje się do oznaczania pierwiastków i cząsteczek. Spektrofotometria w podczerwieni jest stosowana w identyfikacji i oznaczaniu molekuł. Układy barwne w spektrofotometrii powinny mieć następujące własności:
dużą intensywność (natężenie zaburzenia) i jest to warunek odpowiedniej czułości metody
trwałe zaburzenie
dobrą odtwarzalność zaburzenia
specyficzność lub selektywność
stosowalność do prawa Lamberta- Beera
I0 → obiekt → transmisja IT absorpcja IA rozproszenie IR odbicie
I0 = IT + IA + IR Transmitancja:
T = IT / I0 T = IT / I0 ∙100%
Absorbancja:
(ekstynkcja) A = log (I0 / IR) A = log (l/T)
IT = I0 ∙10-alc IT = I0 ∙10-εlc a- współczynnik absorpcji właściwej c [g/L]
ε- molowy współczynnik absorpcji c [mol/L]
I0(λ) IT(λ) IA(λ) A = A(λ) ε = ε(λ)
Roztwór zawierający substancję pochłaniającą promieniowanie
prawo Lamberta- Beera:
A= ε ∙ l ∙ c


(…)

….
Metodę spektrofotometrii absorpcyjnej w obszarze widzialnym i ultrafiolecie stosuje się do oznaczania pierwiastków, głównie metali ( w formie kompleksów); związków organicznych.
SPEKTROFOTOMETRIA W PODCZERWIENI
Widma w podczerwieni są inne niż w obszarze widzialnym i nadfiolecie ponieważ wiążą się ze zmianą energii oscylacyjnej. Widmo rejestrujemy z reguły jako funkcję liczby falowej. Natężenie widm w podczerwieni mierzymy jako procent transmisji (mierzymy transmitację lub jako absorbancję). Obecnie coraz częściej widmo podczerwieni rejestrujemy za pomocą spektrofotometrów Fourierowskich, rolę monochromatora w takim spektrometrze spełnia interferometr, widmo mierzymy jako funkcję liczby falowej i czasu i konwertujemy na widmo u układzie natężenia od liczby falowej i przekładamy w funkcję natężenia od liczby falowej.
5
Wykład
8

…: węglowodory
grupa nitrozowa etylen, aceton aromatyczne i ich pochodne. Do tej
grupa ketonowa kwas octowy grupy zaliczane są też tzw. barwniki czyli związki silnie absorbujące światło w obszarze widzialnym.
d) układy potrójne- są to układy metal- ligand- barwnik, charakteryzują się one wysoką intensywnością widma absorpcji, co pozwala zwiększyć czułość oznaczeń w przypadku analizy śladowej. Analityczna…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz