Analiza lądowa - Pytania i odpowiedzi z referatów

Nasza ocena:

3
Wyświetleń: 1015
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza lądowa - Pytania i odpowiedzi z referatów - strona 1 Analiza lądowa - Pytania i odpowiedzi z referatów - strona 2 Analiza lądowa - Pytania i odpowiedzi z referatów - strona 3

Fragment notatki:

PYTANIA Z REFERATÓW
Składniki wody morskiej, metody jej oznaczanie (podaj 5-10 metod).
Co to jest gleba, charakterystyka (najważniejsze, że to układ trójfazowy)? Jakie parametry i składniki oznaczamy w glebie?
Co to jest specjacja, jak rozdzielamy formy specjacyjne? Jakie metody stosujemy do oznaczania arsenu?
Co to jest doping, rodzaje i metody wykrywania (chromatografia gazowa, ciekła i HPLC, elektroforeza rzadko stosowana, spektrometria masowa)?
Co to są antybiotyki i metody ich wykrywania?
Formy specjacyjne selenu i ich oznaczanie?
WODA MORSKA
Równowartość chlorkowa. Oznaczanie jonów halogenkowych (Cl-, Br-, F-, J-), miareczkowa metoda Mohra-Knudsena, za pomocą AgNO3 z K2CrO4 jako wskaźnikiem.
Wapń - miareczkowanie kompleksonometryczne w środowisku zasadowym z mureksydem jako wskaźnikiem, metodą ASA (atomowa spektrometria absorpcyjna).
Magnez (główny składnik chlorofilu, stężenie zbliżone do jonów Ca2+) można wyznaczyć z twardości ogólnej lub zasolenia.
Twardość ogólna - umowny parametr, dotyczący głównie jonów Ca2+ i Mg2+ (podczas oznaczania metodą wersenianową, kompleksowane są również dwudodatnie kationy m.in. żelaza i manganu).
Zasadowość ogólna, określa się mianem zdolności wody do zobojętniania kwasów mineralnych , którą nadają wodorowęglany i węglany (oznaczanie odbywa się miareczkując roztwór wody morskiej mianowanych roztworem kwasu (np. HCl) wobec początkowo fenoloftaleiny i oranżu metylowego jako wskaźników.
Azot amonowy - spektrofotometryczne oznaczanie kompleksu z odczynnikiem Nesslera (K2HgI4). W wyniku reakcji powstaje związek o żółtopomarańczowym zabarwieniu (intensywność proporcjonalna do stężenia amoniaku w wodzie). Jony przeszkadzające to; Ca2+, Mg2+, Fe2+.
Azot azotanowy - polega na kolorymetrycznym oznaczaniu azotu, z salicylanem sodu w środowisku zasadowym. Wynikiem reakcji jest kompleks o barwie żółtej (intensywność proporcjonalna do stężenia azotanów w wodzie).
Ortofosforany - oznaczanie polega na wytworzeniu kompleksu z molibdenianem, a następnie jego redukcji. W wyniku tych reakcji otrzymuje się fosforo-molibdenianowy kompleks o intensywnym niebieskim zabarwieniu. Jego stężenie oznacza się fotometrycznie. Wady tej metody to zależność kinetyki redukcji od temperatury i wpływ zasolenia na intensywność barwy kompleksu.
Oznaczania chlorofilu a w plonach planktonowych, jest pośrednim pomiarem biomasy. Pomiar polega na degradacji chlorofilu pod wpływem środowiska kwasowego do feofityny, która charakteryzuje się barwą brązowo-oliwkową, a nastepnie ekstrahowanie rozpuszczalnikiwem organicznym np. acetonem i oznaczenia ilościowego spektrofotometrycznie (metoda wykorzystywana przez nas na laboratorium).


(…)

… (wykorzystanie płytki i indykatora Helliga), metoda potencjometryczna, oznaczenie kwasowości wymiennej od jonów Al3+.
Składniki:
Ważne niemetale stanowiące w większości o żyzności gleby.
Węgiel organiczny - na jego podstawie szacuje się masę próchnicy (fazy organicznej) - stanowi zwykle około 58% masy próchnicy. Metody termiczno wagowe i oksydacyjno miareczkowe.
Azot w różnych formach specjacyjnych (azot…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz