To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Jakość z łac. qualitas- przymiot, cecha, charakter, jest to spełnienie oczekiwań konsumenta. To ogół cech i właściwości produktu lub usługi decydujących o ich zdolności do zaspokojenia stwierdzonych lub przewidywanych potrzeb (PN-EN ISO 8402/1994).
To stopień w jakim zbiór inherentnych właściwości spełnia wymagania (PN-EN ISO 9000/2001).
Żywność (środek spozywczy) - każda substancja lub środek przetworzony lub nieprzetworzony do spozycia przez ludzi, w tym napoje, gumy do zucia, woda oraz składniki żywności celowo dodane żywności w procesie produkcji. Jakość zywności jest pojęciem kompleksowym, skł. się z 3 podstawowych cech:
I- zdrowotności (bezpieczeństwo, wartość odż., kcal, wartość dietetyczna),
II- atrakcyjność sensoryczna (wygląd, zapach, smakowitość, konsystencja, a struktura),
III- dyspozycyjność (wielkość jednostkowa, trwałość, łatwość przygotowania). Zdrowotność - żywność nie może stwarzać zagrożeń zdrowotnych, powinna mieć określoną wartość odżywczą i posiadać atrakcyjne walory sensoryczne, które skłonią do zakupu i spozycia produktu. ! Ustawa o bezpieczeństwie żywności i żywienia z dn. 25.08.2006 definiuje bezpieczeństwo produktu jako ogół warunków, które muszą być spełnione, a w szczególności: - stosowanych substancji dodatkowych i aromatów
- poziomów substancji zanieczyszczających - pozostałości pestycydów
- warunków napromieniowania zywności
- cech organoleptycznych
i działań, które muszą być podejmowane na wszystkich etapach produkcji i obrotu zywnością, w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka.
Bezpieczeństwo żywności - ogół warunków, które muszą być spełnione i działań, które muszą być podjete na wszystkich etapach produkcji zywności i obrotu żywnością w celu zapewnienia zdrowia i życia człowieka.
Zagrożenia - czynniki biologiczne, chemiczne lub fizyczne wyst. W żywności lub środkach żywienia zwierząt mogące spowodować negatywne skutki dla zdrowia człowieka. Żywność bezpieczna - zywność zawierająca wszystkie składniki odżywcze w ilości zabezpieczającej realizację norm żywieniowych, a jednocześnie zawierająca w minimalnej ilości substancje, zwłaszcza obcego pochodzenia, które mogą stanowić potencjalne zagrożenie dla zdrowia konsumenta.
Wartość odżywcza - zdolnośc dostarczania org. ludzkiemu cennego materiału budulcowego i szeregu bioregulatorów.
Wartość kaloryczna - zdolność dostarczania org. odpowiedniej ilośći materiału energetycznego.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)