Analiza chemiczna dolomitu - ćwiczenia

Nasza ocena:

3
Pobrań: 308
Wyświetleń: 2177
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Analiza chemiczna dolomitu - ćwiczenia - strona 1 Analiza chemiczna dolomitu - ćwiczenia - strona 2

Fragment notatki:

Analiza chemiczna dolomitu
/dr A. Szymczycha-Madeja/
Dolomit naturalny to minerał zawierający głównie węglan wapnia i magnezu oraz nieznaczne ilości żelaza, glinu, krzemionki, manganu, cynku i miedzi. Dokładna analiza chemiczna dolomitu jest zadaniem bardzo złożonym. W praktyce oznacza się zazwyczaj tylko zawartości wapnia, magnezu, a także żelaza, glinu i krzemionki. Zgodnie z przyjętym zwyczajem, wyniki analizy dolomitu wyraża się w procentach wagowych tlenków poszczególnych pierwiastków (CaO, MgO, Al2O3, Fe2O3, SiO2). Celem ćwiczenie jest klasyczna analiza dolomitu według następującego schematu:
a) oddzielenie i wagowe oznaczanie części nieroztwarzalnych w HCl (głównie SiO2)
b) oddzielenie wapnia i magnezu od żelaza i glinu poprzez wytrącanie osadu wodorotlenków glinu i żelaza c) kompleksometryczne oznaczenie wapnia i magnezu w przesączu po
oddzieleniu od żelaza i glinu
d) roztworzenie osadu wodorotlenków i kompleksometryczne oznaczenie żelaza i glinu w otrzymanym roztworze. 1. Oznaczanie części nieroztwarzalnych w HCl
Wykonanie oznaczenia
W zlewce o pojemności 250 cm3 umieścić około 5 g odważonej próbki (z dokładnością 0,0001 g). Próbkę zwilżyć wodą, dodać 1 cm3 stężonego HNO3 i chwilę ogrzewać na łaźni piaskowej, następnie dodać 25 cm3 HCl (1:1). Zlewkę z zawartością ogrzewać na łaźni piaskowej do odparowania wody i nadmiaru kwasu (do sucha). Nie dopuścić do intensywnego wrzenia roztworu oraz silnego zapieczenia osadu.
Zawartość zlewki ostudzić, dodać 10 cm3 stężonego HCl i po 10 minutach 50 cm3 gorącej H2O. Zlewkę z zawartością pozostawić na gorącej łaźni piaskowej. Po 30 min ogrzewania osad zawarty w zlewce odsączyć na gorąco, przemyć gorącą wodą z dodatkiem 1 M HCl aż do zaniku reakcji na żelazo (reakcja z KSCN). Przesącz (oznaczany dalej jako przesącz I) zachować do dalszych oznaczeń.
Sączek z osadem umieścić w zważonym tyglu porcelanowym, wysuszyć, spopielić i wyprażyć w temperaturze 900oC do stałej masy. Obliczyć procentową (% wagowe) zawartość części nieroztwarzalnych w kwasie solnym w analizowanej próbce.
2. Oznaczanie Ca, Mg, Fe i Al
Wykonanie oznaczenia
Do przesączu I dodać 10 cm3 kwasu solnego (1:1) i ogrzać do wrzenia. Następnie do roztworu dodawać kroplami roztwór amoniaku (1:1) aż do pojawienia się trwałego zmętnienia. Usunąć to zmętnienie dodając kroplami HCl (1:1). Następnie dodać kroplami 30% roztwór urotropiny do uzyskania pH 5, po czym jeszcze 20 cm3 tego roztworu w nadmiarze.
Uwaga: Urotropina (heksametylenotetramina) jest tutaj odczynnikiem dostarczającym jonów wodorotlenkowych do strącania Al(OH)

(…)

… twardości sączek (zlewkę opłukać pipetką za pomocą 1% ciepłego roztworu urotropiny) i przemyć kilkakrotnie 1% roztworem urotropiny o temp. około 50oC. Przesącz (oznaczony dalej jako przesącz II) przenieść do kolby miarowej o pojemności 500 cm3, uzupełnić do kreski i pozostawić do oznaczania wapnia i magnezu.
Osad na sączku roztworzyć za pomocą 30 cm3 gorącego kwasu solnego (1:5). Sączek przemyć gorącą wodą aż do zaniku reakcji na żelazo (reakcja z KSCN). Przesącz (oznaczony dalej jako przesącz III) przenieść do kolby miarowej o pojemności 200 cm3 i pozostawić do oznaczania żelaza i glinu. a) oznaczanie sumy magnezu i wapnia
Do kolby stożkowej odmierzyć 10,00 cm3 roztworu oznaczonego jako przesącz II, dodać około 100 cm3 wody destylowanej, 10 cm3 buforu amonowego o pH=10 i szczyptę czerni eriochromowej T. Miareczkować roztworem EDTA do zmiany barwy z różowej na niebieską.
b) oznaczanie wapnia
Do kolby stożkowej odmierzyć 10,00 cm3 roztworu oznaczonego jako przesącz II, dodać 20 cm3 20% KOH i rozcieńczyć wodą destylowaną do około 100 cm3. Następnie dodać szczyptę kalcesu i miareczkować mianowanym roztworem EDTA do zmiany barwy z różowej na niebieską.
c) oznaczanie żelaza
Do kolby stożkowej odmierzyć 50,00 cm3…
… oznaczania składników dolomitu (Fe, Al, Ca, Mg).
Metody wagowe oznaczania tzw. części nieroztwarzalnych w HCl oraz SiO2.
Wytrącanie osadów z roztworu homogenicznego.
Reakcje chemiczne i obliczenia rachunkowe związane z oznaczaniem składników dolomitu.
Literatura:
Z. Szmal, T. Lipiec, Chemia analityczna z elementami analizy instrumentalnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 1996.
D.A. Skoog, D.M. West…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz