"Album pieśni" - opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 735
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu

Fragment notatki:

Album pieśni Preludium - Słowo preludium oznacza instrumentalną formę muzyczna, która jest wstępem do większego dzieła muzycznego. Co w odniesieniu do nazwy cyklu - „Album Pieśni”, nabiera większego znaczenia, gdyż jest tam pierwszym jego utworem. - Dwa pierwsze wersy opisują przemijalność czasu, ukazują przeszłość pełną dobrych i złych wspomnień, łez, uśmiechów, snów i marzeń. Wszystko to przeżywał podmiot będąc młodym, gdyż używając czasu przeszłego podkreśla fakt, iż ten okres ma już za sobą. - Wciąż jest jedna rzecz, z której nijako `nie wyrósł' - miłość. Mimo, iż jest teraz statecznym człowiekiem, poważnym, widzącym świat w odcieniach szarości, wciąż potrafi kochać. Ta iskierka, w pewnym sensie uruchamia machinę wspomnień.
- Podmiot dostrzega w sobie wciąż odrobinę młodości. To z kolei sprawia, iż zaczyna patrzeć na świat inaczej, dostrzega jego piękno, tak jak wtedy, gdy był młody. Wracają do niego wspomnienia, nieco przybladłe, ale wciąż silne, będące w stanie poruszyć jego duszę, która dzięki nim staje się natchniona. - Utwór ukazuje człowieka, który pogrążył się w smutku, jaki przyniósł mu wiek dojrzały, sądząc, iż już nic tak wspaniałego jak kiedyś nie może go już spotkać. Jednak zakochuje się (Asnyk zakochał się w późnym jak tamte czasy wieku, mając prawie 40 lat), a to otwiera jego oczy na świat po raz kolejny i daje natchnienie. Najpiękniejsze piosnki - Lekki, niezwykle melodyjny utwór, pełen dźwięków, pojawiają się słowa jak `harmonia, brzmienie, melodia, śpiew, słuch' - Podmiot opisuje swoje uczucie do pewnej ładnej dziewczyny, która jest dla niego całym światem, szczęściem i źródłem natchnienia. Rozłączenie - Utwór wyraża głęboką rozpacz mężczyzny po utracie jego ukochanej kobiety. Podmiot wie, że utracił swą miłość już na zawsze, są rozłączeni na wieki. Jest przekonany, że nawet po śmierci nie przyjdzie im być razem (częsty motyw, kochankowie na wieki, nawet po śmierci) a przeszkodą jest tu `znak krzyża' , co jednoznacznie wskazuje, na to, iż podmiot nie jest wierzący. Daremne żale - Utwór ma charakter apelu do starszego pokolenia (romantyków) o włączenie się do życia i działalności młodszej generacji. Poeta zachęca w nim do sięgania po nowe życie . - Ukazuje dwie przeciwstawne wizje świata: romantycznej i pozytywistycznej rzeczywistości.
- Utwór mówi o przemijaniu i konieczności pogodzenia się z tym, autor nie ukrywa sentymentu do przeszłości, jednak mówi o nieuchronności przemian i postępu.
- Siły ludzkiej myśli nic nie powstrzyma, a co za tym idzie zmiany są nie uchronne, ideały starzeją się, a trzymanie się ich jest żałosne.

(…)

… wypowiedziane słowo tworzy ziemię i morza, a jej uśmiech ożywia przyrodę i zwierzęta. Jednak to dopiero jej pocałunek tworzy człowieka-mężczyznę, budzi go do życia. Jednak tak jak w biblii, również podmiot liryczny został wygnany z raju.
- Utwór przedstawia siłę miłości, która sprawia, że człowiek odnosi wrażenie, iż do tej pory żył w ciemności, gdyż teraz dopiero dostrzega światło. Zaczyna widzieć świat…
… o nieuchronności przemian i postępu.
- Siły ludzkiej myśli nic nie powstrzyma, a co za tym idzie zmiany są nie uchronne, ideały starzeją się, a trzymanie się ich jest żałosne. - Podmiot liryczny odwołuje się do klęski powstania styczniowego. Jeśli nie możemy się z nią pogodzić, to przynajmniej przyjmijmy do wiadomości, że przegraliśmy i postarajmy się żyć dalej, nie rozpamiętując wiecznie zmarłych, będąc wśród…
…, nie będą mogły zbyt długo nacieszyć się tym szczęściem.
- Podmiot wyraźnie ukazuje tu niszczycielskie działanie miłości, która mimo, iż daje wiele szczęścia to nie trwa wiecznie, więc nie warto jej poganiać, i lepiej cieszyć się niewinnością jak najdłużej. Dzieje piosenki
- Podmiot liryczny mówi o pieśni, która narodziła się w jego duszy, gdy był pogrążony w mroku. Stało się to za sprawą miłości do kobiety…
… z nazwą cyklu, w wielu utworach pojawiają się motywy związane z muzyką, pieśnią, dźwiękiem, instrumentami muzycznymi (Zaczarowana królewna, Najpiękniejsze piosnki, Dzieje piosenki, Panieneczka) - Pojawia się temat przemijalności życia, młodość mija, nadchodzi wiek dojrzały. Wspomnienia są wyidealizowane, w przeciwieństwie do szarej rzeczywistości)
- Piosenka jako poezja, jest ona natchniona miłością…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz