Kornel Ujejski I Twórczość: - poezja tyrtejska (rodzaj poezji patriotycznej, nawołującej do walki w obronie niepodległości, budzącej pragnienie obrony ojczyzny i nienawiść do wroga)
- religijno-msjanistyczna
- podniosła pieśń, hymn, podmiot zbiorowy
-bogata symbolika
-główny bohater to wojak, patriota, męczennik w sprawie narodu, spiskujący powstaniec
-charakter odezwy, apelu, który wzywa do zostawienia rodzin, domów na rzecz walki w imię miłości do ojczyzny.
Liryka: I Chorał: (śpiew kościelny) - podmiot liryczny kieruje swoje wołania do Boga, są one głosem całego umęczonego walką narodu. - podmiot przyrównuje Polskę do biczowanego Chrystusa w koronie cierniowej, mówi, iż ludzie nieustannie cierpią jednak powierzają swój los Bogu, mimo, iż niektórzy kpią z tej wiary. -czasem w umysłach ludzi pojawia się zwątpienie jednak podmiot prosi by Bóg nie zważał na nieprzychylne słowa jakie czasem wypływają z ust umęczonych walką i cierpieniem ludzi, a osądzał ich po czynach i ufających Bogu sercach. - podmiot skarży się na okrutnie czasy w jakich przyszło im żyć, w pewnych stopniu usprawiedliwia ludzi, którzy czynią niemoralne rzeczy, gdyż czynią to oni w obronie własnej, to nie nasz naród jest winien tego co się dzieje, a ' inni szatani' . - podmiot prosi Boga o opatrzność, wiarę i nadzieję, na lepsze jutro, oraz o siłę do dalszej walki, z Bogiem w sercu.
II Za wiana chata - utwór jest pochwałą życia na wsi, opisuje chłopską chatę zasypaną śniegiem. - chata wygląda niczym mogiła, można się dziwić czy ktoś tam naprawdę żyje. - mimo panującej zimy i niemożności wykonywania normalnych wiejskich obowiązków, domownicy przyzwyczajeni to takiego trybu życia, wciąż wstają wcześnie rano. Kobiety zajmują się tkaniem, by zająć sobie czas, a gospodarz krząta się po domu, wyczekując słońca, rozmyślą i wspomina dawne czasy spoglądając na szablę, ogarnia go niemoc, jednak gdy wschodzi słońce, zabiera się za odśnieżanie chaty. - utwór przedstawia pewien wycinek z życia ludzi na wsi, jest niezwykle obrazowy i melancholijny.
III Smutno nam, boże - utwór ma charakter skargi, modlitwy , poeta w sposób bezpośredni kieruje do Boga swoje skargi, są to bardzo mocne argumenty. - utwór może być efektem braku nadziei w odzyskanie wolności, może być także efektem powolnej utraty wiary w samego Boga, i jego moc sprawczą -te słowa mogą być ostatnimi słowami kierowanymi z prośba do Boga, gdyż naród słabnie, słabnie jego wola walki, i słabnie jego wiara - mimo, iż palec Boży ich ostrzega, naród powoli się odwraca od wiary, to co ich spotyka
(…)
…, ale i wypleni z nich cały patriotyzm, przynależność narodową, tradycję, splugawi bohaterów narodowych.
- mówi o emigrantach, którzy nie wrócą do polski, porównując do ptaków
- podmiot pyta dlaczego Bóg nie pocieszy i nie wspomoże swojego pokutnego narodu
- duże podobieństwo do utworu Słowackiego, jeśli chodzi o budowę. IV Słowo Jeremiego
- Jeremi=Jeremiasz (z hebrajskiego ”Jahwe, podnieś z upadku”) prorok…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)