Akta męczenników scylitańskich z 180 r.

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Akta męczenników scylitańskich z 180 r. - strona 1 Akta męczenników scylitańskich z 180 r. - strona 2 Akta męczenników scylitańskich z 180 r. - strona 3

Fragment notatki:

Akta męczenników scylitańskich z 180 r. Za powtórnego konsulatu Presensa, a pierwszego konsulatu Klaudiana, dnia 17 lipca [180 r.] doprowadzono do sali sądowej w Kartaginie: Speratusa, Narsalusa, Cittinusa, Donatę, Sekundę i Westię. Prokonsul Saturnin rzekł: "Możecie sobie zasłużyć na pobłażliwość naszego pana, cesarza, jeśli odzyskacie zdrowy rozsądek". Speratus rzekł: "Nigdy nie popełniliśmy nie złego, nie współdziałaliśmy w żadnej zbrodni, nikomu nie złorzeczyliśmy, przeciwnie, nawet dziękowaliśmy (Bogu), gdy nas źle traktowano; dlatego szanujemy również naszego cesarza". Prokonsul Saturnin rzekł: "My też jesteśmy ludźmi religijnymi i prosta jest nasza religia; przysięgamy na geniusza naszego pana, cesarza, oraz modlimy się o pomyślność dla niego; i wy zatem powinniście tak samo czynić". Speratus rzekł: "Jeśli mię spokojnie wysłuchasz, zdradzę ci tajemnicę prostoty". Saturnin rzekł: "Skoro już zaczynasz się źle wyrażać o naszej religii, nie będę cię słuchał; raczej przysięgnij na geniusza naszego pana, cesarza". Speratus rzekł: "Nie znam żadnego władcy tego świata; służę Bogu, którego nikt z ludzi nie widział ani własnymi oczami widzieć nie może; nie po­pełniłem kradzieży, przeciwnie, jeśli cokolwiek kupuję, płacę do, bo uznaję mego Pana, Króla królów i Władcę wszystkich ludów". Prokonsul Saturnin rzekł do pozostałych: ,,Porzućcie te swoje wierzenia". Speratus rzekł: "Wierzy się źle, gdy się popełnia mężobójstwo i składa fałszywe świadectwo". Prokonsul Saturnin rzekł: "Nie bądźcież szaleńcami". Cittinus rzekł: "Nikogo się nie boimy oprócz Pana Boga naszego, który jest w niebiosach". Donata rzekła: "Cesarza należy czcić jako cesarza, ale bać się trzeba tylko Boga". Westia rzekła: "Jestem chrześcijanką". Sekunda rzekła: "Chcę pozostać, czym jestem". Prokonsul Saturnin rzekł do Speratusa: "Trwasz nadal przy chrześcijań­stwie?" Speratus rzekł: "Jestem chrześcijaninem". Wraz z nim wszyscy oświadczyli to samo. Prokonsul Saturnin rzekł: "Czy może chcecie czasu do namysłu?" Speratus rzekł: "W sprawie tak słusznej nie potrzebujemy się namyślać"- Prokonsul Saturnin rzekł: "Co tam macie w tej waszej torbie?" Speratus rzekł: "Pisma'i listy Pawła, męża sprawiedliwego". Prokonsul Saturnin rzekł: "Dam wam 30 dni do namysłu". Speratus rzekł powtórnie: "Jestem chrześcijaninem". Potwierdzili to zgodnie również wszyscy inni Prokonsul Saturnin odczytał z tabliczki wyrok: "Speratus, Narsalus, Citti-nus, Denata, Westia, Sekunda i inni, którzy zeznali, że żyją na sposób chrześcijański, zostają skazani na ścięcie, ponieważ odrzucili przyznaną im możność powrotu do obyczajów rzymskich i uparcie trwali na swym stanowisku". Speratus rzekł: "Bogu niech będą dzięki". Narsalus rzekł: "Jeszcze dziś będziemy w niebie, jako męczennicy; Bogu dzięki". Prokonsul Saturnin polecił woźnemu ogłosić: "Nakazałem odprowadzić Speratusa, Narsalusa, Cittinusa, Weturiusza, Feliksa, Akwilinusa, Letancjusza, Januarię, Generozę, Westię, Donatę i Sekundę".

(…)

… złożenia ofiary”. Ona odrzekła: “Teraz ja cierpię to, co cierpię; tam zaś będzie we mnie cierpiał ktoś inny za mnie, ponieważ i ja będę cierpiała za niego”. I urodziła dziewczynkę, którą jedna z sióstr wychowała jak własną córkę”
Teksty o męczeństwie
Uzasadniano w nich wartość i sens męczeństwa opierając się głównie na Piśmie św.
Tertulian - Do męczenników
Orygenes - Zachęta do męczeństwa…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz