To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Cena emisyjna akcji: Cena pierwotna, cena w chwili emisji akcji.
Cena rynkowa akcji: Aktualna cena kształtowana przez rynek na podstawie popytu i podaży.
Rodzaje akcji: ze względu na formę: Akcje materialne (papierowe) Akcje Niematerialne (wirtualne, jako zapis komputerowy)
Akcje w formie materialnej składają się z trzech części: właściwego zapisu udziałowego (powinien zawierać m.in. pełną nazwę emitenta, wielkość kapitału akcyjnego, liczbę wyemitowanych akcji, podpisy przedstawicieli zarządu oraz datę emisji i zarejestrowania spółki).
arkusza kuponowego (podzielony jest na odpowiednią liczbę kuponów, które odcina się przy pobieraniu dywidendy).
talonu (jest podstawą do otrzymania nowego arkusza kuponowego).
Ze względu na posiadacza: Akcje okaziciela
Akcje imienne
Imienne: W treści zawierają imię i nazwisko właściciela(nabywcy). Musi ono być wpisane do księgi akcyjnej prowadzonej przez zarząd spółki. Z ich posiadaniem łączą się pewne ograniczenia związane ze zbywalnością. Na ogół ich zbycie wymaga oświadczenia woli posiadacza, zgłoszenia nowego właściciela do zarządu w/w celu wpisania go do księgi akcyjnej i zgody organów spółki . Na okaziciela: Muszą być opłacone w całości przed pobraniem. Jeżeli akcje imienne nie zostały opłacone w całości, to dywidendę spółki wypłaca proporcjonalnie do dokonanej wpłaty. W przypadku akcji na okaziciela nie wypłaca się dywidendy w razie nieopłacenia akcji.
Ze względu na uprawnienia jakie nadają posiadaczowi: Akcje zwykłe
Akcje uprzywilejowane
Akcje użytkowe
Akcje milczące
Akcje groszowe
Akcje zwykłe: Są podstawą obrotu giełdowego i z ich posiadaniem nie łączą się żadne dodatkowe lub szczególne uprawnienia natomiast ich nabycie daje akcjonariuszowi określone prawa, które generalnie można podzielić na 2 grupy. Są nimi prawa korporacyjne i prawa majątkowe. Korporacyjne: Prawo do uczestnictwa w spółce akcyjnej, czyli jest się akcjonariuszem spółki tak długo, aż się sprzeda akcje. Akcji nie można odebrać w żaden inny sposób.
Prawo do uczestnictwa w walnym zgromadzeniu akcjonariuszy. Siła głosu zależy od siły posiadanych akcji. Głosować można posiadając nawet jedną akcję.
Bierne prawo wyborcze do organów spółki. Każdy akcjonariusz ma prawo kandydować na stanowisko w spółce
Prawo mniejszości - pozwana na odpowiednie zabezpieczenie interesów tych akcjonariuszy, którzy nie dysponują większością akcji, posiadają ich pewną liczbę. Typowymi przykładami są: Prawo żądania zwołania nadzwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz prawo do wyboru poszczególnych członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
(…)
… nadzwyczajnego zgromadzenia akcjonariuszy oraz prawo do wyboru poszczególnych członków rady nadzorczej lub komisji rewizyjnej w drodze głosowania oddzielnymi grupami.
Majątkowe:
Prawo do udziału w zysku rocznym(dywidenda). Każdy akcjonariusz otrzymuje dywidendę od spółki.
Prawo poboru akcji nowych emisji. Emisja nowych akcji jest związana z daniem prawa pierwokupu aktualnym akcjonariuszom. Ilość nowych akcji które można kupić jest zależna od wcześniejszego stanu posiadania. Samo prawo poboru może być również obrotem giełdowym, bo można je odsprzedać innym akcjonariuszom.
Prawo do części wartości majątku w przypadku likwidacji.
Akcje uprzywilejowane:
Są to akcje imienne, przywileje wynikają ze statutu spółki, mają dodatkowe prawa. Zwykle wysokość dywidendy i liczba głosów. Dotyczą małej grupy osób, często twórcy…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)