Agencja pracy tymczasowej - Praca czasowa

Nasza ocena:

4
Pobrań: 21
Wyświetleń: 1498
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Agencja pracy tymczasowej - Praca czasowa - strona 1

Fragment notatki:

Tematem przewodnim jest leasing pracowniczy jako forma działalności agencji pracy tymczasowej. Zawarte informacje poruszają kwestie takie jak: regulacje prawne, osoby które korzystają z usług agencji, selekcja i rekrutacja pracowników czasowych, personel tymczasowy, wymagania wobec pracownika czasowego, pracowni biurowy. Dodatkowo w pracy można znaleźć bibliografię na podstawie której został przygotowany referat.

I. WSTĘP
W obecnej sytuacji na polskim rynku pracy możemy zauważyć szereg zjawisk, które destrukcyjnie wpływają na jego efektywność. Szeroko rosnące bezrobocie, które dotyka coraz większą rzeszę młodych ludzi oraz brak elastyczności wielu firm, nie potrafiących sprostać swym problemom, sprawia, iż konieczna jest natychmiastowa „interwencja”. Niewątpliwie jednym z najbardziej sukcesywnych rozwiązań ekonomicznych jest działalność agencji pracy tymczasowej, które dla wielu młodych ludzi wkraczających w sferę aktywności zawodowej, jest szansą zdobycia niezbędnych kwalifikacji oraz doświadczenia. Natomiast znacznej liczbie firm pomaga dostosować się do trudnych wymagań rynku oraz jego regulacjom prawnym, tak by mogły one nadążać za innowactwem konkurencji.
Praca czasowa to przede wszystkim elastyczne rozwiązania kadrowe, które pozwala każdej firmie na optymalne zarządzanie personelem. Natomiast samo zatrudnienie tymczasowe jest zatrudnieniem pracownika na czas określany od kilku godzin do kilkunastu miesięcy, zwłaszcza w sytuacjach absencji chorobowych, okresie urlopów, pracowników etatowych, czy też sezonowości produkcji i usług.
Z działalności agencji pracy tymczasowej najwięcej korzysta zwłaszcza studentów. Każdy w okresie letnim podejmuje się pracy sezonowej, by móc zarobić środki na wymarzone wakacje bądź też na potrzeby „pierwszego rzędu”.
Jest to zatem najnowsza forma zatrudnienia, która uzupełnia luki na rynku pracy. Ponadto jest szansą dla wielu ludzi na zdobycie stałej pracy i to właśnie jej aktywizacja zawodowa może być dużo skuteczniejsza od kosztownych form aktywizacji oferowanych przez urzędy pracy
II. LEASING PRACOWNICZY JAKO FORMA DZIAŁALNOŚCI AGENCJI PRACY TYMCZASOWEJ
Praca czasowa niejednokrotnie określana jest mianem leasingu pracowniczego. „Polega ona na okresowym wykonywaniu zadań na rzecz przedsiębiorstwa przez pracowników czasowych, którzy nie są tam zatrudnieni, a jedynie oddelegowani przez agencję pracy czasowej.”
Ideą pracy czasowej jest uproszczenie, profesjonalizacja i racjonalizacja zatrudnienia na polskim rynku pracy.
Agencje pracy tymczasowej swoją działalność opierają przede wszystkim na rzetelnej współpracy z firmami, które zazwyczaj poszukują dogodnych rozwiązań kadrowych. „Główną przyczyną korzystania z usług agencji pracy czasowej jest nagła, krótkotrwała utrata pracowników, zwolnienie lekarskie, urlop macierzyński, urlop wypoczynkowy, którego z powodu baraku czasu lub umiejętności nie może zastąpić kolega. Zdarza się, że firmy potrzebują nie jednego, ale całej grupy pracowników.”
Wówczas najbardziej elastycznym rozwiązaniem jest skorzystanie przez daną firmę z usług agencji. Jest to dla nich korzystnie duże uproszczenie, bowiem „wszelkie formalności z tym związane przejmuje wówczas agencja pracy czasowej. Obecnie agencje pracy czasowej działają na podstawie przepisów kodeksu pracy w zakresie stosunku pracy i kodeksu cywilnego w zakresie umowy cywilnoprawnej ze zleceniobiorcą. Pracownicy są zatrudniani przez agencję pracy czasowej na podstawie umowy-zlecenia. Są nimi ludzie o różnych specjaliz

(…)

… i wynagrodzeniem zgodnie z prawem pracy, przepisami podatkowymi oraz ubezpieczeniem społecznym. Są to także nowoczesne rozwiązania kadrowe.
W całej procedurze agencje „przejmują na siebie prowadzenie listy płac i administrowania dokumentacją personalną. Wiąże się to z przekazaniem większości obowiązków, które pracodawca ma wobec pracowników, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, urzędów skarbowych czy statystycznych…
… na telemarketerów i zatrudnionych w działach call center. Ta oferta dotyczy przede wszystkim ludzi młodych, dobrze mówiących językiem ojczystym, uprzejmych, cierpliwych, odpornych na stres, dyspozycyjnych czasowo. Ich zadaniem jest głównie przyjmowanie rozmów od klientów czy osób zainteresowanych firmą i jej usługami.” VI. ZAKOŃCZENIE
Podsumowując poruszone kwestie związane z pracą czasową nasuwa się konkluzja…
…., Więcej obowiązków dla agencji, ,,Gazeta Prawna” 2003, nr 122.
Raszkowska G. ,,Dzisiaj tu, jutro tam, ,,Rzeczpospolita” 2002, nr 186.
Socha R. , Pracownik na wynos , ,,Polityka”2002, nr 36.
Wrabec P., Chwilowo jest praca, ,,Polityka”2002, nr 31.
www.workservice.pl.
www.2 gazeta.pl
www.benefit.krakow.pl
www.gazeta prawna.pl
www.worktemps.pl
www.infotel.pl
www.tempjobs.waw.pl
www.workservice.pl
www.2gazeta.pl
R.Janik…

R.Socha, Młodzi szukają pracy gdzie tylko mogą,,, Polityka”, 2002, nr 27, s.61.
G.Raszkowska, op. cit., s.12.
P.Wrabec, op. cit., s.35.
www.workservice.pl
J.Porębska, Więcej obowiązków dla agencji, Gazeta Prawna, 2003, nr. 122,s.18
www.workservice.pl
www.worktemps.pl
www.benefit.krakow.pl
M.Boni, Jakie funkcje mogą pełnić związki zawodowe?, Rzeczpospolita, 2002, nr 153, s.3.
J.Porębska, op.cit., s.18…
…”, które szukają ludzi do układania towarów. Ponadto duże zapotrzebowanie jest również na magazynierów, czy też operatorów wózków widłowych.
Przykładowo: „Do Work Service i innych agencji pracy czasowej zgłaszają się też firmy poszukujące ludzi na wakacyjne zastępstwa. Chodzi głównie o pracowników biurowych: sekretarki, recepcjonistki. Ale nie tylko. Są przedsiębiorstwa, które przesadziły ze zwolnieniami i chcą…
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz