Administracja publiczna - tezy egzaminacyjne

Nasza ocena:

5
Pobrań: 2380
Wyświetleń: 7952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Administracja publiczna - tezy egzaminacyjne - strona 1 Administracja publiczna - tezy egzaminacyjne - strona 2 Administracja publiczna - tezy egzaminacyjne - strona 3

Fragment notatki:

Administracja Publiczna

TEZA 1: Pojęcie administracji publicznej

Definicja:
Przez administrację publiczną rozumie się zespół działań, czynności i przedsięwzięć organizatorskich i wykonawczych , prowadzonych na rzecz realizacji interesu publicznego przez różne podmioty, organy i instytucje, na podstawie ustawy i w określonych prawem formach.

Definicja klasyczna (negatywna) Jedlinka:
Administracja to ta działalność państwa, która nie jest tworzeniem prawa ani wymiarem sprawiedliwości.
3 sposoby ujmowania administracji:

1. Ujęcie przedmiotowe - Administracja to działalność na rzecz interesu publicznego prowadzącego na podstawie ustaw.
2. Ujęcie funkcjonalne (czynnościowe) - Administracja to zespół działań, czynności i przedsięwzięć organizatorskich i wykonawczych.
3. Ujęcie podmiotowe - jest to działalność prowadzona przez różne podmioty organy i instytucje, też fundacje, org. społeczne

We wcześniejszych ujęciach funkcjonalnych dominowała rola państwa - zawsze podkreślano, że to państwo wykonuje zadania. Obecnie się to zmieniło i działanie jest na rzecz, a nie przez państwo.

W definicjach podkreśla się też, że jest trójpodział władzy (administracji): sądownicza, ustawodawcza i wykonawcza. Jak podkreśla to Jedlinek Administracja publiczna to ta wykonawcza część władzy - pewien jej obszar.

Nowoczesna definicja administracji publicznej musi zawierać równowagę pomiędzy ujęciem przedmiotowym (działalność na rzecz interesu publicznego na podstawie ustaw), ujęciem funkcjonalnym, czyli czynnościowym (zespół działań, czynności organizatorskich i wykonawczych odbywających się w określonych prawem formach) i ujęciem podmiotowym (różne podmioty, organy i instytucje).

Administracja publiczna ma 3 cele:

1. Funkcja rządzenia - realizacja programu publicznego
2. Wykonywanie zadań publicznych wynikających z ustaw (zarządzanie majątkiem, usługi publiczne etc.) - najważniejsza.
3. Zarządzanie zasobami danej organizacji administracyjnej - zajmowanie się samą sobą Zasoby ludzkie, materialne, kompetencyjne, informacyjne

Obecnie żyjemy w czasach kooperacji administracyjnej. Poszczególne organy administracyjne ze sobą współpracują, żeby osiągnąć cel, który w wielu miejscach dla nich jest taki sam lub bardzo zbliżony.

Główne sfery działania administracji publicznej:

Administracja porządkowo - reglamentacyjna (policyjna).
Wydawanie wszelkiego rodzaju zakazów, nakazów, kar, przymusu fizycznego, udzielanie przywileju, monopolu, koncesji gospodarczej, wszelkie regulacje.

Zezwolenie - urzędnik nie ma nic do gadania

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz