To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zysk z działalności operacyjnej -(EBIT) zysk przed odliczeniem podatków i odsetek. Jego zastosowanie w analizie finansowej ułatwia porównywanie wyników działalności różnych przedsiębiorstw bez względu na stopień i koszt wykorzystania przez nie dźwigni finansowej, obciążenia podatkowe, czy wielkość zysków i strat nadzwyczajnych.
Zysk operacyjny przed opodatkowaniem (EBIT) można wyznaczyć na dwa sposoby:
*Z księgowego punku widzenia: sprzedaż - koszty operacyjne *Z finansowego punktu widzenia: zysk brutto + odsetki Zysk/strata z działalności operacyjnej
Przedsiębiorstwo oprócz wytwarzania i sprzedawania produktów lub usług, podejmuje wiele innych działalności oraz podlega różnym zdarzeniom gospodarczym, które wpływają na ostateczny wynik finansowy. Takie koszty i przychody wynikają na przykład z faktu, że firma sprzedaje zużyte maszyny, że angażuje się w działalność socjalną, że może podarować różne dobra lub otrzymać darowizny. Dodatkowe koszty mogą być poniesione z powodu nie otrzymania zapłaty za sprzedane towary itp. Takie przychody i koszty, niezwiązane bezpośrednio z podstawową działalnością przedsiębiorstwa, nazywamy kosztami i przychodami operacyjnymi. Szerszą ich listę zamieszczamy poniżej. Dopiero po ich uwzględnieniu, spółka może zobaczyć jaki osiągnęła wynik w danym roku, po włączeniu w kalkulację działalności nieprodukcyjnej. Pozostałe przychody operacyjne - przychody związane jedynie pośrednio z działalnością operacyjną przedsiębiorstwa. W szczególności wymienia się tu: działalność socjalną; zbycie środków trwałych, środków trwałych w budowie, wartości niematerialnych i prawnych, a także przychody wynikające z utrzymywania i zbycia nieruchomości oraz wartości niematerialnych i prawnych, zaliczanych do inwestycji; odpisanie zobowiązań przedawnionych, umorzonych, nieściągalnych, z wyjątkiem zobowiązań o charakterze publicznoprawnym nieobciążających kosztów; rozwiązywanie rezerw, z wyjątkiem rezerw związanych z operacjami finansowymi; odpisy aktualizujące wartość aktywów oraz ich korekty, z wyjątkiem odpisów obciążających koszty wytworzenia sprzedanych produktów lub sprzedanych towarów, koszty sprzedaży lub koszty finansowe; otrzymane odszkodowania kary i grzywny - jeżeli spółka otrzyma odszkodowanie, lub inny podmiot zapłaci grzywnę naszej spółce lub inną karę związaną na przykład z zerwaniem kontraktu, spółka wykaże taką kwotę jako przychód; otrzymanie nieodpłatnie, w tym w drodze darowizny, aktywów, w tym także środków pieniężnych na cele inne niż nabycie lub wytworzenie środków trwałych, środków trwałych w budowie albo wartości niematerialnych i prawnych.
(…)
…
Od zysku brutto odejmujemy jeszcze podatki oraz pozostałe obowiązkowe obciążenia zysku i otrzymujemy zysk netto, którym spółka może dysponować, przeznaczając go na wypłatę dywidendy dla akcjonariuszy lub inwestycje i rozwój firmy. Interpretacja zmian wskaźnika szybkości obrotu zapasami, należności…
wskaźnik obrotu zapasami = sprzedaż netto / przeciętny stan zapasów
Wskaźnik pokazuje ile razy firma odnawia swoje zapasy. Im wyższy, tym korzystniejsza sytuacja, ponieważ firma unika nadmiernych zapasów.
wskaźnik obrotu zapasami w dniach = (przeciętny stan zapasów/ sprzedaż netto)*365
Im mniejsza ilość dni, tym korzystniejsza sytuacja firmy.
wskaźnik obrotu należnościami = (sprzedaż netto / przeciętny stan należności)*100%
Pokazuje jak szybko firma ściąga należności. Im wyższy wskaźnik, tym szybciej firma ściąga…
…, środki pieniężne, papiery wartościowe krótkoterminowe i należności krótkoterminowe. Wskaźnik powinien być wyższy niż 1, co wskazuje na zdolność pokrycia przez firmę wymaganych zobowiązań. wskaźnik rentowności kapitałów własnych (ROE)= zysk netto*100 / kapitały własne
Pokazuje stosunek zysku do kapitałów własnych.
wskaźnik rentowności aktywów (ROA) = zysk*100 / aktywa ogółem
Pokazuje stosunek zysku…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)