Życie rodzinne i problematyka religijna w twrczości Wac_awa Potockiego

Nasza ocena:

3
Pobrań: 77
Wyświetleń: 819
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Życie rodzinne i problematyka religijna w twrczości Wac_awa Potockiego - strona 1 Życie rodzinne i problematyka religijna w twrczości Wac_awa Potockiego - strona 2

Fragment notatki:

Życie rodzinne i problematyka religijna w twórczości Wacława Potockiego. Religia: Wczesna twórczość związana jest z tradycją barokowego sporu o wartości ziemskie i duchowe. Poetyckim tego wyrazem jest alegoryczny rycerz chrześcijański, zmagający się z szatanem, śmiercią, światem, grzechem, ciałem. Osłania się wiarą walczy słowem bożym. Taki obraz objawia się w debiutanckim utworze pisarza pojedynek rycerza chrześcijańskiego . Twórczość przesiąknięta ariańską surowością religijną. Potępia ziemskość, ziemskie rozkosze. Wskazuje sposoby życia z pożytkiem dla ducha. Potocki zdaje się być również świadomy, że bóg nie jest tylko srogim sędzią, ale jest też miłosierny, dlatego mimo podkreślania słabości człowieka, z utworów Potockiego płynie rodzaj optymizmu. Choć trzeba pamiętać, że biografia Potockiego to pasmo nieszczęść. W pieśniach religijnych widoczny jest duży indywidualizm. Autor sam zwraca się do Boga. Jego twórczość pełna jest osobistych refleksji i przemyśleń płynących z autentycznych doświadczeń.
U schyłku lat siedemdziesiątych poeta wraca w swojej twórczości do tematyki religijnej. Można tu wspomnieć o misterium przygotowanym dla teatru szkolnego gdzie uczył się jego syn Jerzy. Dialog o zmartwychwstaniu Pańskim w pięciu aktach. Jednak najważniejszym dziełem Potockiego o tematyce religijnej, była próba eposu biblijnego. Stworzył Potocki poetycką parafrazę Nowego Testamentu, która objętościowo liczyła ok. 100 000 wierszy (w sensie, że linijek chyba;))! Niestety dzieło nie zachowało się do dzisiaj w całości. Zachowała się jedna z 5 części, mianowicie część trzecia Krzyż Chrystusa Pana znana również pod tytułem Nowy zaciąg pod chorągiew starą triumfującego Jezusa . Z pozostałych części (1.Pieluszki Chrystusowe, 2. o życiu i działalności Chrystusa), 4. Prześladowanie Bożego kościoła - parafraza Dziejów apostolskich, 5. Arfa Starego Testamentu z Nowym - czyli związki między nimi) zachowały się fragmenty na których podstawie można domniemywać wielkości dzieła Potockiego. No i należy wspomnieć, że dzieło to wpisywało się w tradycję polskich m e s j a d, czyli epickich utworów o tematyce religijnej charakterystycznych dla późnego średniowiecza.
W utworach z cyklu Ogród oraz Moralia Potocki podejmował się krytyki wewnętrznej kościoła, zadając pytania w stylu: dlaczego zakonnicy opływają bogactwem, czemu pobierają dziesięciny, czemu nie wspomagają stanów uboższych, czemu wbrew słowom Pisma Św. księża żyją w celibacie? W swoich utworach sugerował wyższość Pisma Św. nad decyzjami papieża (oczywiście nie w sposób jawny gdyż uznałoby go za heretyka, ale jako arianin, który przeszedł na katolicyzm nie wyzbył się nigdy poglądu o pierwszeństwie Pisma Świętego).


(…)

… Stefan, Potocki stworzył cztery Pieśni albo Treny. Cztery gdzyz każdy prezentował inną porę roku, która skonfrontowana była z wewnętrznymi uczuciami poety. Dlatego np.: opis pięknej wiosny skontrastowany z cierpieniem, lato kojarzy się poecie z dawnymi czasy gdy spędzał wakacje z synem itd. Pewnym dopełnieniem trenów jest cykl wierszy Periody utrzymane w konwencji funeralnej. W Periodach Potocki wycisza…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz