Związek partnerski - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 7
Wyświetleń: 476
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Związek partnerski - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Związek partnerski - byt prawnie usankcjonowany, legalny pomiędzy dwoma partnerami (nawet tej samej płci).
Rozwody:
Art. 56 jeżeli między małżonkami nastąpił zupełny i trwały rozkład pożycia, każdy z małżonków może żądać, ażeby sąd rozwiązał małżeństwo przez rozwód.
jednakże mimo zupełnego i trwałego rozkładu pożycia rozwód nie jest dopuszczalny, jeżeli wskutek niego miałoby ucierpieć dobra wspólnych małoletnich dzieci małżonków albo jeżeli z innych względów orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego.
rozwód nie jest również dopuszczalny, jeżeli żąda go małżonek wyłącznie winny rozkłady pożycia, chyba że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód albo że odmowa jego zgody na rozwód jest w danych okolicznościach sprzeczna z zasadami współżycia społecznego. Współżycie społeczne: np
Partner doznał wypadku i wymagał opieki partnera drugiego,
Rozwiązanie małżeństwa powoduje zmiany w wykonywaniu władzy rodzicielskiej. Jeżeli małżonkowie są zgodni w przedmiocie wychowania dzieci, to sąd przyznaje im obu opiekę, ale ustala miejsce zamieszkania u jednego z nich. Jeżeli nie, to daje prawo do wychowywania jednemu z nich, oraz ustala rodzaj kontaktu. Sąd decyduje o sposobie alimentacji dzieci, przez jednego i drugiego koszty utrzymania dzieci, może ustalić obowiązek alimentacyjny między małżonkami. Drugiemu małżonkowi przysługuje prawo do alimentów wtedy kiedy nie został uznany za wyłącznie winny rozpadu lub wtedy kiedy znajduje się w niedostatku. Art. 60
1. małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
W przypadku orzeczenia rozwodu bez orzekania o winie ten obowiązek płacenia alimentów małżonkowi wygasa po 5latach.
Ustanie wspólnoty majątkowej, może dojść do zmiany nazwiska, w orzeczeniu może też orzec o eksmisji z mieszkania, podziale mieszkania, podział majątku.
Sposób orzekania rozwodu może następować w dwóch formach:
Bez orzekania o winie, zgoda obu małżonków,
Z orzekaniem o winie, Separacja: różnice między rozwodem a separacją
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz