ZSRR wobec Europy środkowej w latach 1949-1956

Nasza ocena:

5
Pobrań: 238
Wyświetleń: 861
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZSRR wobec Europy środkowej w latach 1949-1956 - strona 1 ZSRR wobec Europy środkowej w latach 1949-1956 - strona 2 ZSRR wobec Europy środkowej w latach 1949-1956 - strona 3

Fragment notatki:

ZSRR wobec Europy Środkowej w latach 1949-1956
Po pierwszym okresie zdobywania władzy przez komunistów, kiedy dopuszczono pewne rozluźnienie dyscypliny partii komunistycznych w okresie zimnej wojny powrócono do ścisłego monocentryzmu w sterowaniu światowym komunizmem. Na konferencji przedstawicieli partii komunistycznych w Szklarskiej Porębie we IX 1947 nakreślono nowe zadania światowego ruchu komunistycznego na nowym etapie walki z „imperializmem amerykańskim”. Utworzono biuro informacyjne 9 partii komunistycznych (Kominform). Jego celem było wytyczanie jednolitych kierunków walki z imperializmem, wymiana doświadczeń oraz udzielanie sobie pomocy. W latach 48-49 zakończył się proces konsolidacji władzy prowadzony przez komunistów w poszczególnych państwach bloku sowieckiego. Oraz ukształtował się ostatecznie mechanizm komunikacji w jego ramach na zasadzie dwustronnych kontaktów Moskwy z poszczególnymi satelitami. Moskwa stała się centrum komunikacji bloku. Zanikała rola Kominformu. Kontakty z panstwami spoza bloku zerwano niemal całkowicie. Ulegał wzmocnieniu terror oraz ideologia dzieląca wszystkie działania na sprzyjające demokracji lub imperializmowi. W ideologii komunistycznej końca lat 40-tych pojawiło się hasło upowszechniania wzoru radzieckiego.
Mówiąc o obszarze środkowoeuropejskim terror należy rozpatrywać w ścisłym powiązaniu z wojną, stanowiącą w I połowie XX wieku najwyższą jego formę. Wielki terror wojenny nie zakończyl się w dniu klęski Niemiec. Ludność cywilna przeszła najpierw przez narodowe czystki, które w tym regionie nabrały szczególnego charakteru wraz z nadejściem Armii Czerwonej, „zbrojnego ramienia” władzy komunistycznej. Komisarze polityczni i służby specjalne tej armii - SMIERSZ i NKWD- przeprowadzili czystki z dużym zaangazowaniem ; z krajow takich jak Węgry, Rumunia, Słowacja, których oddzialy walczyły na froncie przeciwko Związkowi Sowieckiemu, deportowano setki tysięcy ludzi, oczywiście do sowieckiego GUŁagu. Według najnowszych opracowań miano deportować setki tysięcy osób, żołnierzy i cywilów, w tym trzynastoletnie dzieci i osiemdziesięcioletnich starców. Około 40 tys. zesłancow pochodziło z należącej do Czechosłowacji Ukrainy Zakarpackiej, po układzie monachijskim z 1938 roku okupowanej przez Węgry, a w 1944 r. faktycznie anektowanej przez Związek Sowiecki. Z Węgier deportowano wówczas jak wolno sądzić , ponad 600 tysięcy osób, chociaz sowieckie statystyki podają jedynie 526 604. Obliczenie to dotyczy jednak tylko tych, którzy dotarli na miejsce przeznaczenia, nie obejmuje natomiast zmarłych w obozach przejściowych w Rumunii, Mołdawii, Besarabii i Galicji. A przez obozy te przeszlo ok. 75% deportowanych. Wśród nich znajodowali się również Żydzi wcieleni do batalionów pracy armii węgierskiej. 2/3 spośród tych więźniów umieszczono w obozach pracy, 1/3 (ludność cywilna) w obozach dla internowanych, gdzie śmiertelność, spowodowana przede wszystkim epidemiami, była dwukrotnie wyższa​. Według obecnych obliczeń ok. 200 tysięcy deportowanych z Węgier nigdy z obozów nie powróciło, liczba ta obejmuje także osoby należące do mniejszości niemieckiej, Rosjan przybylych tu po roku 1920, Francuzów czy Polaków.


(…)

… Partia Pracujących, WPP) nasiliła terror wobec społeczeństwa. Rozpoczęły się pokazowe procesy polityczne (m.in. kardynała J. Mindszentyego i ministra L. Rajka). W 1955 Węgry przystąpiły do Układu Warszawskiego i zostały przyjęte do ONZ. W X 1956 rozpoczęły się w Budapeszcie protesty przeciwko władzy WPP, które przekształciły się w narodowe powstanie. Rewolucyjny rząd I. Nagya proklamował wprowadzenie systemu wielopartyjnego i wystąpienie Węgier z Układu Warszawskiego.

… na przemian po takie metody jak represje, próby korupcji i infiltracja hierarchii kościelnej. Do pierwszych prześladowań ( nie licząc ofiar brutalnych czystek, m.in. wśród bułgarskich popów, o których już była mowa - doszło najprawdopodobniej w Albanii. Na Węgrzech gwałtowne starcia między Kościołem katolickim a władzą zaczęły się latem 1948 roku w związku z upaństwowieniem niezwykle licznych wówczas szkół…
… wybierano często spośród osób piastujących wysokie stanowiska w takich strukturach społeczeństwa obywatelskiego, jak partie, Kościoły, związki zawodowe, wspólnoty religijne, stowarzyszenia, prasa, władze lokalne. Władza, będąca całkowicie podległa Związkowi Sowieckiemu, żądala, by zostaly zerwane wszelkie, niezwykle bogate relacje społeczeństwa obywatelskiego ze światwem zewnętrznym. Socjaldemokraci…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz