To tylko jedna z 3 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Zryczałtowane formy opodatkowania podatkiem dochodowym - ogólna charakterystyka, elementy konstrukcyjne.
Ustawa o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne.
W Polsce, część osób fizycznych, przede wszystkim prowadzących działalność gospodarczą, może korzystać z opodatkowania swych dochodów na zasadach uproszczonych. Opodatkowanie podatkiem dochodowym na zasadach ogólnych zakłada ustalenie rzeczywistych wyników prowadzonej działalności i to zazwyczaj wymaga prowadzenia ksiąg rachunkowych. Prowadzenie takich ksiąg zgodnie z obowiązującymi regułami sztuki jest dla drobnych przedsiębiorców bardzo uciążliwe i hamuje rozwój. Z tych względów ustawodawca przewiduje zmiany odnośnie ogólnych zasad rachunkowych na korzyść prowadzących działalność. Uproszczenie zasad ogólnych polega najczęściej na pominięciu niektórych elementów techniki podatkowej stosowanych w opodatkowaniu na zasadach ogólnych lub na zastosowaniu innej metody obliczania należnego podatku. Najchętniej ustawodawca wprowadza uproszczenia podatku dochodowego polegające na zmianie konstrukcji prawnej podstawy opodatkowania lub stawek podatkowych. Z uproszczeniem wymiaru wiąże się z zasady zmniejszenie obowiązków podatnika związanych z dokumentowaniem swej działalności. Przykładowo w tzw. ryczałtach wysokość należnego świadczenia podatkowego znana jest bardzo często z góry, przed podjęciem działalności. Ponieważ wysokość ryczałtu jest niezależna do rzeczywistych dochodów, a nawet niekiedy przychodów, ta forma opodatkowania stanowi zachętę do podejmowania dodatkowego wysiłku. Przedsiębiorca w takiej metodzie ma pewność, że w razie osiągnięcia określonego dochodu zapłaci ściśle określony podatek. Z takiej pewności mogą wynikać dla niego tylko korzyści. Może kalkulować opłacalność działalności pod względem jej rozmiarów. Wspólne cechy opodatkowania w formach uproszczonych:
@ przychodów (dochodów) opodatkowanych w formach uproszczonych (zryczałtowanych) nie łączy się z przychodami (dochodami) ze źródeł podlegających opodatkowaniu na zasadach ogólnych, na podstawie ustawy o podatku dochodowym.
@ Podatnicy opodatkowani na zasadach zryczałtowanych nie mają obowiązku dokumentowania swojej działalności za pomocą prowadzonej księgi rachunkowej albo podatkowej księgi przychodów i rozchodów.
@ W niektórych jednak sytuacjach podatnicy ryczałtów podatkowych są zobowiązani do prowadzenia innych niż księgi form dokumentacji podatkowej, np. ewidencji przychodów, książki ewidencji zatrudnienia,
@ Wpływy z karty podatkowej stanowią dochody gmin, natomiast wpływy z pozostałych ryczałtów stanowią dochód budżetu państwa.
Z uwagi na przyjętą dla ryczałtu metodę obliczania należnego świadczenia podatkowego można wyróżnić:
(…)
… na ogólnych zasadach, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych w odrębnych przepisach.
Zrzeczenia, osoba duchowna dokonuje poprzez złożenie, właściwemu naczelnikowi urzędu skarbowego, pisemnego oświadczenia lub w zawiadomieniu, jeżeli osoba duchowna zrzeka się opodatkowania w formie ryczałtu począwszy od dnia rozpoczęcia wykonywania funkcji o charakterze duszpasterskim.
Osoby duchowne mogą zrzec się opłacania ryczałtu i opłacać podatek dochodowy na ogólnych zasadach, prowadząc podatkową księgę przychodów i rozchodów na zasadach określonych w odrębnych przepisach, zawiadamiając o tym na piśmie właściwego naczelnika urzędu skarbowego w terminie 14 dni po otrzymaniu decyzji ustalającej wysokość ryczałtu.
Proboszcz: 400 - 1400 zł. Jeżeli ksiądz jest katechetą to płaci podatek…
… zewnętrznych, takich jak np. rodzaj prowadzonej działalności, ilość zatrudnionych pracowników i miejsce prowadzenia działalności, a kwota świadczenia wynika z przepisów prawa powszechnie obowiązujących;
@ ryczałt umowny - kwota należnego podatku jest ustalana z góry, na cały rok podatkowy, na podstawie umowy zawartej pomiędzy podatnikiem a właściwym organem podatkowym;
@ ryczałt procentowy - polega…
… albo nie mogą ich wykazać. @@@ @@@ @@@ Karta podatkowa
Jest to jedna z form ryczałtu, przewidziana w ustawie o ryczałtach podatkowych.
W odróżnieniu od ryczałtu od przychodów ewidencjonowanych, kartę mogą stosować podmioty prowadzące działalność wskazaną w ustawie. Tzn.: wszelkie rodzaje usług (95% rodzajów usług), handel (art.spożywcze i art.przemysłowe), usługi transportowe (taksówka bez zatrudnienia osób), gastronomia…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)