Źródła prawa - wykład

Nasza ocena:

5
Pobrań: 392
Wyświetleń: 3150
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła prawa - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Źródła prawa „ Źródła prawa” jest terminem wieloznacznym , co nie ulega wątpliwości. W piśmiennictwie prawniczym najczęściej rozróżnia się: źródła poznania prawa (fontes iuris cognoscendi ) - wszystkie czynniki mogące dostarczyć informacji o prawie; źródła te powinny mieć takie cechy, jak pierwotność, autentyczność, wierność i autorytatywność, np. Dziennik Ustaw, Monitor Polski źródła powstania prawa ( fontes iuris oriundi ) - pod tym pojęciem rozumie się różne czynniki, niekiedy używa się tego terminu dla oznaczenia wszystkich czynników wpływających na ukształtowanie się takiej a nie innej treści przepisów prawnych ( źródła prawa z rozumieniu materialnym - przyczyny warunkujące treść prawa ), a niekiedy na oznaczanie działań organów prawotwórczych czy też efektów ich działalności ( źródła prawa w znaczeniu formalnym - przyczyny prawnego obowiązywania normy) Jeszcze:
Źródłami obowiązywania prawa - nazywane są czynniki, które powodują, że reguła zachowania zyskuje moc reguły prawa. Jedni za podstawę obowiązywania aktów prawnych uważają materialne warunki życia społecznego, inni państwo.
Źródłami prawa - nazywane są autorytety prawotwórcze, gdy na przykład mówi się, że źródłami prawa (ustawodawstwa) jest parlament.
Coraz częściej pojawiają się opinie, że termin „źródła prawa” jest tak wieloznaczny i należy odstawić go do lamusa! Dlatego też w dalszej części, nie będzie się mówiło o „źródłach prawa” tylko o sposobach powstawania prawa , do których należą przed wszystkim: stanowienie, zwyczaj, precedens i umowa. ... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz