To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Źródła prawa Źródła prawa - decyzje państwowe ustanawiające lub uznające generalne, ogólne normy postępowania. Należy do podstawowych pojęć nauk prawnych a występuje zarówno w języku prawnym jak prawniczym . dokument (akt) zawierający przepisy prawne, z których możemy wyinterpretować, odkodować, uzyskać wiedzę o treści norm prawnych ustanowiony przez odpowiedni organ publiczny
są to czynniki kształtujące prawo okoliczności, które wpływają na treść tego prawa (tradycja, historia, systemy religijne, normy moralne).
Są rożne systemy normatywne (4) które funkcjonują w ramach jednej kultury .
Te systemy nie są ze sobą tożsame, czasem mogą być sprzeczne. Wszystkie oparte są na normach ale mają różne sankcje. Są to:
1) moralność - normy mówiące co jest dobre a co złe, sankcją są tu wyrzuty sumienia
2) obyczaj - to normy wskazujące pewną konwencje typu „przyjęte jest że..”, sankcja to wyobcowanie z grupy
3) religia mówi co dobre a co złe ale w odniesieniu do porządku nadprzyrodzonego (to normy powiązane z istotą boską, jest to mieszanina moralności i obyczaju), operuje pojęciem grzechu , sankcja = potępienie
4) prawo to normy zapisane w przepisach, sankcja to pewne konsekwencje przewidziane norma prawną, przymus państwa
Im bardziej dotkliwa sankcja tym wyższa pozycja normy w systemie normatywnym !!! Czasem normy ze sobą kolidują np. prawo dopuszcza aborcje a religia nie Akt prawotwórczy - akt, wydany przez uprawniony podmiot publiczny, na podstawie upoważnienia zawartego w konstytucji lub innej ustawie , w formie przez ustawę przewidzianej, zawierający normy prawne o charakterze generalnym i abstrakcyjnym . Akty prawotwórcze bywają dzielone na akty powszechnie obowiązujące i akty kierownictwa wewnętrznego . Te ostatnie są przedmiotem badań nauki prawa administracyjnego . Akty prawotwórcze są często utożsamiane ze źródłami prawa i aktami normatywnymi .
Pojęcie źródeł prawa jest pojęciem wieloznacznym i w różny sposób interpretowanym. Można wymienić 3 podstawowe i najbardziej przydatne znaczenia tego terminu: Źródła prawa w sensie formalnym (fontes iuris oriundi) - to każdy akt, decyzja lub dokument, którą w danym systemie prawa uważa się za źródło norm prawnych. Źródłem prawa w sensie formalnym będzie więc w naszym systemie prawnym np. ustawa lub rozporządzenie odpowiedniego organu państwowego, natomiast w systemie prawnym anglosaskim ( common law-Wielka Brytania i USA) będzie nim także precedens lub decyzja sądu uznająca zwyczaj za normę prawnie wiążącą.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)