To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Źródła prawa międzynarodowego: umowy międzynarodowe
zwyczaj międzynarodowy
niektóre uchwały organów organizacji międzynarodowych (międzyrządowych, nie-międzyrządowe już nie)
akty jednostronne (to jest jednak dyskusyjne)
Akty jednostronne: Notyfikacja: notyfikować, czyli wysłać notę - oficjalne poinformowanie innego podmiotu prawa międzynarodowego o zajściu jakiegoś zdarzenia wywołującego skutki w prawie międzynarodowym. notyfikacja obligatoryjna - obowiązkowa - skutek prawny nie nastąpi bez notyfikacji; np. wystąpienie z organizacji z uprzedzeniem.
notyfikacja fakultatywna - nieobowiązkowa - skutek prawny nastąpi niezależnie od notyfikacji; np. państwa neutralne nie musi ogłaszać, ze nie angażuje się w dany konflikt.
Protest: oficjalne stwierdzenie, że jakiś akt lub stan rzeczy jest niezgodny ze prawem międzynarodowym. Protest musi być wyraźny.
Zrzeczenie się: oficjalna rezygnacja z pewnych praw. Zrzeczenie musi być wyraźnie, nie jest domniemane.
np. immunitet jurysdykcyjny, Uznanie: Stwierdzenie, że przedmiot uznania istnieje w płaszczyźnie prawa międzynarodowego oraz gotowości akceptacji wynikających z tego skutków prawnych. np. uznanie Kosowa; Uznanie za naród walczący o niepodległość; uznanie danego rządu za reprezentanta danego państwa (w przypadku dwóch rządów w kraju).
Zwyczaj międzynarodowy: Zwyczaj jako źródło prawa międzynarodowego składa się z dwóch elementów.
Element obiektywny. Praktyka podmiotów prawa międzynarodowego.
Praktyka - pewien sposób postępowania
Praktyka powinna być jednolita, odbywać się w taki sam sposób za każdym razem.
Zwyczaj powszechny, czyli praktyka powszechna we wszystkich krajach członkowskich. Wystarczy akceptować, ale nie stosować. Nie zgłaszać sprzeciwu do funkcjonowania danej praktyki.
Element subiektywny opinio juris Przekonanie, że praktyka jest prawem. Postępowanie zgodnie z praktyką, przy obawie konsekwencji prawnych.
Uchwały organów organizacji międzynarodowych: Charakter wiążący (dla państw członkowskich) Uchwały dotyczące wewnętrznych spraw danej organizacji (np. budżet tej organizacji albo tworzenie organów pomocniczych)
Uchwały regulujące stosunki zewnętrzne członków organizacji (tylko wtedy, gdy jest to przewidziane w statucie organizacji)
Charakter nie-wiążący Uchwały regulujące stosunki zewnętrzne członków organizacji
Nie jest źródłem prawa międzynarodowego: orzeczenia sądów międzynarodowych
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)