Źródła informacji o zdrowiu - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 623
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Źródła informacji o zdrowiu - omówienie - strona 1 Źródła informacji o zdrowiu - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

Źródła informacji o zdrowiu; różnica między wiedzą a zachowaniami zdrowotnymi i działaniami na rzecz zdrowia
Mass media - środki masowego przekazu, masowej komunikacji lub społecznego oddziaływania. Radio, prasa, telewizja, Internet.
Media są jednym z głównych źródeł informacji o zdrowiu i chorobach. Informacje o zdrowiu przekazywane są w różny sposób :
działania zaplanowane - np. cykle programów telewizyjnych, spoty, audycje radiowe, plakaty, wystawy itp. zainicjowane lub realizowane z udziałem profesjonalistów (np. „dni bez papierosa”)
artykuły prasowe dotyczące różnych terminów (np. żywienie, aktywność fizyczna), prezentujące wyniki najnowszych badań, programy, zdrowotne, nowe odkrycia. Obecne niemal we wszystkich, dostępnych na rynku gazetach codziennych i czasopismach można znaleźć różnorodne informacje i porady dotyczące zdrowia, wydawane są czasopisma poświęcone wyłącznie zdrowiu i chorobie : „Medycyna dla Ciebie”, „Samo zdrowie”, „Żyj zdrowo i aktywnie”.
Reklama „zdrowych” produktów, np. pasty do zębów, mleka, ciemnego pieczywa, ulotki na temat żywienia niemowląt, poradniki zdrowego żywienia.
Informacje i dyskusje na tematy zdrowotne na tle jakichś „sensacyjnych” zjawisk.
Przekazywanie informacji w „zawoalowany” sposób, np. informacja, że znana osoba rzuciła palenie
Reklama produktów szkodliwych dla zdrowia : papierosy, piwo, słodycze
Reklamy leków dostępnych bez recepty
Sponsorowanie imprez, zawodów sportowych przez producentów różnych produktów lub usług, które mają bezpośredni lub pośredni związek ze zdrowiem.
W Polsce istnieją dwa stowarzyszenia dziennikarzy zajmujące się medyczną ochroną zdrowia, profilaktyką chorób i promocją zdrowia oraz upowszechnianiem wiedzy w tym zakresie w prasie, telewizji i radiu :
Dziennikarski Klub Promocji Zdrowia
Dziennikarze dla Zdrowia
Ograniczenia :
przekazywanie wiedzy nierzetelnej lub powierzchownej
wypaczenie rozumienia zdrowia i ciała, osadzanie ich w kontekście mody
jednostronny przekaz
wprawianie w zakłopotanie, straszenie, brak możliwości powtórzenia lub uzupełnienia podawanych informacji
przekonanie, że lepiej zrobić „coś” i aby było widać, że „coś” się robi, nawet, gdy wiadomo, że nie przyniesie to efektów
Wiedza - informacji, treści które zostały przyjęte (przyswojone) i utrwalone w umyśle człowieka, w wyniku gromadzenia doświadczeń i uczenia się. W edukacji zdrowotnej przekazuje się ludziom (lub sami poszukują) różnorodne informacje - fakty, dane dotyczące zdrowia i choroby, wyjaśnia związki miedzy nimi, skutki działania lub niedziałania człowieka.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz