Zobowiązania wynikające czynności prawnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 154
Wyświetleń: 1155
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zobowiązania wynikające czynności prawnych - omówienie - strona 1 Zobowiązania wynikające czynności prawnych - omówienie - strona 2 Zobowiązania wynikające czynności prawnych - omówienie - strona 3

Fragment notatki:

ZOBOWIĄZANIA WYNIKAJĄCE Z CZYNNOŚCI PRAWNYCH.
W zakresie zobowiązań z czynności prawnych dopuszcza się wybór prawa. Brak jest natomiast jednolitości przy poszukiwaniu prawa właściwego w braku wyboru prawa.
Wykorzystywany jest łącznik miejsca zawarcia kontraktu (legis loci contractus) lub łącznik miejsca dokonania czynności prawnej (legis loci actus).
Łącznik miejsca wykonania zobowiązania (legis loci solutionis).
Idea szczegółowych reguł kolizyjnych dla poszczególnych typów stosunków umownych - reguły florenckie, rezolucje wiedeńskie.
Teoria charakterystycznego świadczenia - stosunek zobowiązaniowy powinien podlegać prawu państwa, z którym za pośrednictwem domicylu lub siedziby powiązana jest strona zobowiązania do spełnienia świadczenia dla danego stosunku charakterystycznego.
Koncepcja prawa najbardziej odpowiedniego - poszukuje się prawa, z którym stosunek zobowiązaniowy wykazuje ścisły i naturalny związek.
Chodzi o poszukiwanie prawa najbardziej odpowiedniego dla danego kontraktu czy prawa pozostającego z kontraktem w najdonioślejszym związku.
Metoda a posteriori uzależniających rozstrzygnięcia kolizyjne od porównania treści, celów, rezultatów zastosowania odpowiednich norm merytorycznych konkurujących systemów prawnych.
Z chwilą wejścia w życie w Polsce Konwencji rzymskiej z 1980 o prawie właściwym dla zobowiązań umownych postanowienia konwencji uzyskały pierwszeństwo przed krajowymi normami prawa prywatnego międzynarodowego, dotyczącymi zobowiązań umownych.
Po wejściu w życie Konwencji odpadła możliwość stosowania w Polsce norm kolizyjnych wskazujących prawo właściwe dla zobowiązań umownych zamieszczonych w Prawie lotniczym i w Kodeksie morskim.
Konwencja nie wyłącza z zakresu swojego zastosowania stosunków umownych związanych z transportem lotniczym lub morskim ani umów o budowę statku.
Utraciły moc przepisy kolizyjne dotyczące umów o pracę.
Konwencja nie obejmuje wszystkich zobowiązań umownych.
Konwencja rzymska nie uchybia stosowaniu przepisów, które w kwestiach szczególnych rozstrzygają kolizje praw w przestrzeni w zakresie zobowiązań umownych i które są lub mogą być w przyszłości zamieszczone w aktach normatywnych organów UE lub w aktach prawa wewnętrznego, wydanych w wykonywaniu aktów normatywnych organów UE.
Po wejściu w życie Konwencji pozostały w mocy przepisy kolizyjne zamieszczone w aktach normatywnych prawa wewnętrznego stanowiących implementację dyrektyw wspólnotowych.
Wejście w życie Konwencji nie uchybia stosowaniu innych konwencji, których stroną jest lub stanie się w przyszłości Polska.


(…)

… wspólnotowych.
Wejście w życie Konwencji nie uchybia stosowaniu innych konwencji, których stroną jest lub stanie się w przyszłości Polska.
Stosunek Konwencji rzymskiej do Konwencji wiedeńskiej o umowach międzynarodowej sprzedaży towarów z 1980.
W przypadku sprzedaży międzynarodowej podlegającej konwencji wiedeńskiej pierwszeństwo należy przyznać postanowieniom tej konwencji - przy poszukiwaniu miarodajnej…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz