Zmniejszenie populacji, teorie demogr.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 273
Wyświetleń: 952
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zmniejszenie populacji, teorie demogr. - strona 1 Zmniejszenie populacji, teorie demogr. - strona 2 Zmniejszenie populacji, teorie demogr. - strona 3

Fragment notatki:

Zmniejszenie populacji do 2050 - Rosja, Ukraina, Bułgaria, Gruzja, Włochy, Niemcy, Czechy, Polska - 33mln- o 14 %. Nie ma krajów europejskich gdzie będzie wzrost migracji.
Główne nurty teorii demograficznych - populacjonizm - wzrost ludności jest dobry, Wzrost ludności jest źródłem potęgi (tak myślano od XVII w )
- antypopulacjonizm - wzrost ludności niekorzystny - bariera, kiedy ludzkość nie będzie w stanie zaspokoić potrzeb rosnącej liczby ludności.
- optimum zaludnienia - dla rozwoju społ. - ekonom XIX /XX w - subiektywizm - niedostatecznego zatrudnienia - prowadzi do upadku autorytetu narodu - wzrost urodzeń jest korzystny żeby powiększać populacje - będzie napędzał popyt na określone artykuły konsumpcyjne,
- teoria organiczna - kiedy się pojawiają problemy ekonomiczne ludzie tracą ochotą na walkę o byt - Odniesienie do organizmu - do postmodernistycznych społeczeństw - potrzeba przeznaczyć sile nie na walkę o byt a na prokreacje. - teoria Maltusa - XVIII /XIX w - wzrost liczby populacji doprowadzi do zagłady - choroby, epidemie wojny - regulują liczbę ludności -sprawdza się teraz w stosunku do Afryki 80% kapitału w świecie na bogatej północy - Europa Ameryka - to usprawiedliwia kierunek migracji .
Liczba ludności :
Chiny Indie , USA - teraz
2050 - Indie (1,5mld), Chiny, USA(400mln)
-nie będzie krajów europejskich w pierwszej 10. Np. populacja Bangladeszu zwiększy się o 100mln, Pakistanu o 200 mln.Egipt o 40mln.
Średni wiek społeczeństwa:
Największa - Japonia, Włochy, Szwajcaria - 40lat
Najmniejsza - Jemen, Niger, Uganda - 15 lat. Udział Europy się zmniejszy z *% teraz do 2050 - 5%
2050 - populacja osiągnie 9, 3 mln - 10 mln.
- teoria przejścia demograficznego - transformacji demograficzne
1. I przejście demograficzne -Europa XIX w. Polska II poł XIX w - powód modernizacja
Etapy :
a. duża różnica pomiędzy obniżającym się poziomem zgonów i urodzeń.
b. poziomy się zrównują
c. równowaga poziomu urodzeń i zgonów
2. II przejście demograficzne lata 60 w Europie - poziom zgonów większy niż urodzeń - powód - konsumpcjonizm w Europie Zachodniej - zamiana sposobu reprodukcji - współczynnik reprodukcji netto mniejszy od jedności - zmiana ta następuje na skutek modernizacji - przed modernizacja społ. miało charakter tradycyjny, potem wkroczenie w fazę modernizacji - upowszechnienie ochrony zdrowia, edukacji, wyleczalność, chorób, epidemii - następuje obniżanie się poziomu zgonów i poziom urodzeń. - stanowi przejście z jednego stanu równowagi do drugiego stanu równowagi
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz