zmiany w systemie prawa gospodarczego, które zostały przeprowadzone w okresie od 1989 roku do 2006. Do 1989 roku w Polsce mówiono o gospodarce narodowej i podmiotach gospodarki uspołecznionej. Do 1988 roku nie było ustawy o podejmowaniu działalności gospodarczej. 1988 rok - powstała pierwsza ustawa o działalności gospodarczej - określała zasady podejmowania i prowadzenia działalności gospodarczej przez podmioty gospodarcze. 1999 rok - powstała ustawa prawo działalności gospodarczej 2004 rok - powstała ustawa o swobodzie działalności gospodarczej W RAMACH PRAWA GOSPODARCZEGO PUBLICZNEGO MOŻNA WYRÓŻNIĆ NASTĘPUJĄCE OKRESY:
od 1988/89 do 08.1993 - okres bardzo burzliwych zmian w gospodarce; w tym okresie aż 8-krotnie nowelizowano konstytucję (nowelizacje te nazwano Małą Konstytucją). Po 1989 roku doszło też do zmian w ustawie o przedsiębiorstwach państwowych. W 1991 roku powstała ustawa o prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych (obowiązywała do 1996 roku). Powstały również pierwsze giełdy towarowe. od 09.1993 do 1997 (nowe wybory parlamentarne) - uchwalono pierwszą ustawę o zamówieniach publicznych, pakiet ustaw o samorządzie terytorialnym, ustawę o komercjalizacji i prywatyzacji przedsiębiorstw państwowych, ustawę o obligacjach, znowelizowano znacząco kodeks cywilny. Jest to okres nowej ustawy o NBP, przygotowano ustawę o KRS. od 1997 do dziś (nowa konstytucja) - możemy wyróżnić tutaj dwa podokresy: czas do członkostwa Polski w UE
czas członkostwa Polski w UE - wówczas kodeks spółek handlowych zastąpił kodeks handlowy, uregulowano sprawy dotyczące pomocy publicznej dla przedsiębiorców, powstała ustawa o swobodzie działalności gospodarczej.
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)