To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
Praca Faunistyka Tematem mojej pracy są zmiany fauny polski a w szczególności wielkopolski pod wpływem presji antropogenicznej, introdukcji, reintrodukcji i restytucji. W naszym kraju jest wiele takich gatunków, ale ja postaram się skupić na kilku wybranych, które moim zdaniem są najbardziej istotne i największe mają bądź miały znaczenie w Polsce. Na początku postaram się wytłumaczyć znaczenie poszczególnych operacji, które następują, aby pomoc uratować lub powrotem przywrócić wymarłe już na przestrzeni lat gatunki zwierząt.
Restytucja gatunku polega na przywróceniu gatunków lub populacji zagrożonej wyginięciem. Polega to na otoczeniu danego gatunku specjalna opieką, oraz na przeprowadzaniu potrzebnych badań. Tego typu zabiegi zazwyczaj są przeprowadzane w rezerwatach gdyż tam jest łatwiej je obserwować. Po udanej restytucji zwierzęta są wypuszczane na wolność, aby mogły żyć tak jak inne zwierzęta, choć nim do tego dojdzie muszą zostać do tego specjalnie przygotowane, aby sobie poradziły bez pomocy ludzi.
Reintrodukcja polega na ponownym wprowadzeniu na stare miejsce bytowanie zwierząt, które z danego miejsca zostały wytępione z różnych przyczyn, i same nie SA w stanie powrócić na tamte tereny, niestety tego typu zabiegi nie zawsze przynoszą pożądane efekty, ponieważ zwierzęta te czasami nie potrafią powrotem przystosować się w tych warunkach.
Introdukcja polega na wprowadzeniu nie rodzimego gatunku, jako nowego elementu biocenozy. Rozróżniamy introdukcje celowe i przypadkowe. Zazwyczaj tego typu operacje maja negatywny wpływ, gdyż w jego wyniku zostają przełamane przez człowieka naturalne bariery izolujące gatunki. W nowym środowisku gatunek, który się jeszcze nie zadomowił nie ma wrogów, przez co może nastąpić jego bardzo szybki przyrost. Co mogłoby zagrozić, gatunką rodzimym żyjących w tamtych rejonach. Negatywnym przykładem, lecz niedotyczącym zwierząt a roślin jest barszcz Sosnowski, który został sprowadzony z Syberii, miał być paszą używaną do hodowli, a stał się trującą roślinną dla ludzi jak również dla zwierząt.
Pierwszym zwierzęciem, którym chciałbym omówić jest Drop. Jest to rodzaj dużego ptaka z rodziny dropi, jest w grupie zwierząt zagrożonych wyginięciem. W Polsce nigdy nie było za dużo osobników tejże populacji. Ostatnie osobniki były widziane na terenie wielkopolski wyginęły także z tych rejonów w 1986r. Obecnie trwają próby introdukcji w Polsce jak i również w wielu innych krajach na przykład w wielkiej Brytanii skąd zostały wytępione już przeszło 200 lat temu. Przyczynami wyginięcia tego gatunku stała się presja antropogeniczna, czyli używanie maszyn i środków chemicznych w rolnictwie, budowa sieci lini przesyłowych a także zwiększona penetracja przez ludzi Pol. Innym czynnikiem były dawne polowania i kłusownictwo, które w Polsce było bardzo rozszerzone i nikt tego w większym stopniu nie kontrolował. Przez to zazwyczaj były eliminowane najwartościowsze samce.
(…)
… przez myśliwych i kłusowników. W Małopolsce wyginęły już w XVIII wieku. Dekrety i surowe kary na nic się jednak zdały. Pod koniec XVIII wieku żubry występowały już tylko na Kaukazie i w Puszczy Białowieskiej. Sytuacja zmieniła się na krótko w XIX wieku. Puszcza Białowieska należała do imperium rosyjskiego i car Aleksander I Romanow objął żubry ochroną. Populacja stale się zwiększała i w roku 1857 w puszczy żyło…
… ewolucyjnych, jako fenotyp rozszerzony. W Polsce, w średniowieczu bobry były rozpowszechnione na terenie całego kraju. Bóbr był obiektem szczególnej troski królów i książąt polskich. W XIII wieku liczebność tych zwierząt zaczęła spadać. Od połowy XVI wieku do roku 1840 Statut Litewski uwzględniał ochronę bobrów, wprowadzając zasady ochrony żeremi i samych zwierząt oraz ustanawiając kary…
… do odpowiadających mu biotopów. Tego typu procesy są stosowane w wielu krajach świata i jak na razie przynoszą dość zadawalające efekty. W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą. Wymaga ochrony czynnej. Wokół gniazd sokołów wędrownych obowiązuje strefa ochronna: przez cały rok w promieniu do 200 m. W Wielkopolsce te jak i inne gatunki zagrożone miały i mają bardzo duży wpływ na nasze otoczenie…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)