To tylko jedna z 2 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
( metody oznaczone ~ często traktowane, jako metody unieszkodliwienia przed składowaniem)
Zestalenie osadów zawierających metale ciężkie prowadzone jest przy zastosowaniu spoiw mineralnych, głównie cementów portlandzkiego lub hutniczego a także lepiszczy bitumicznych
Osad zmieszany z cementem ulega wiązaniu i twardnieje. Otrzymywany jest w ten sposób niskiej klasy beton, który umożliwia składowanie tych odpadów w formie odpowiednio ukształtowanych brył (na składowiskach innych niż niebezpieczne i obojętne)
Można tą metodą otrzymywać również wyroby betonowe o niskich wymaganiach np. płyty chodnikowe lub krawężniki ( jest to metoda unieszkodliwiania i następnie wykorzystania osadów zawierających metale ciężkie)
Do czynników ograniczających zastosowanie tej metody należy:
możliwość dostawania się metali ciężkich do środowiska
wiązanie w formie betonowych bloków lub wyrobów betonowych zapobiega wymywaniu metali ciężkich z betonu; jednakże w wyniku kruszenia i ścierania powstaje pył zawierający metale ciężkie, które w ten sposób mogą dostawać się do środowiska (spadek wytrzymałości betonu)
Inne metody immobilizacji metali ciężkich w osadach
mieszanie osadów z bitumami w tym z asfaltem umożliwia otrzymanie materiału o charakterze kitu do wykorzystania w budownictwie. immobilizacje metali ciężkich z zastosowaniem żywic
Do immobilizacji metali ciężkich stosowane są różnego rodzaju żywice w tym termoutwardzalne np. fenolo-formaldechyd
Dotyczy to także pyłu azbestowego
Są to metody bardzo kosztowne, możliwe do wykorzystania jedynie na małą skale
W skali technicznej spiekanie osadów zawierających metale ciężkie z materiałami ceramicznymi
Temperatura około 1400°C- przekroczenie temperatury mięknięcia surowca- czerep zamknięty
Uzyskujemy połączenia mineralne metali ciężkich praktycznie nie mobilne w środowisku.
Masa ceramiczna przygotowywana jest z materiałów ilastych surowce do produkcji wyrobów ceramicznych
Do masy ceramicznej odpowiednio przygotowanej dodawane są osady z metalami ciężkimi. Otrzymywana mieszczanina o odpowiedniej konsystencji właściwej dla procesy wyrobów ceramicznych podawane jest do urządzenia formującego cegły. Potem suszone po nadaniu formy. Wysuszone cegły trafiają do pieca ceramicznego z regulowaną temperaturą (po to, aby osiągnąć temperaturę, która pozwoli uzyskać temperaturę czerepu zamkniętego- czerepu spieczonego; warunkuje to całkowite, trwałe związanie metali ciężkich występujących w osadach)
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)