Żeromski Stefan - Wierna rzeka, Klechda domowa

Nasza ocena:

5
Pobrań: 378
Wyświetleń: 1890
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Żeromski Stefan - Wierna rzeka, Klechda domowa - strona 1 Żeromski Stefan - Wierna rzeka, Klechda domowa - strona 2 Żeromski Stefan - Wierna rzeka, Klechda domowa - strona 3

Fragment notatki:

STEFAN ŻEROMSKI - WIERNA RZEKA. KLECHDA DOMOWA Oprac. Z. J. Adamczyk, BNI/232
WPROWADZENIE:
Uznając WR za klechdę domową pisarz podkreślał jej osobisty i niejako intymny rodowód, bliski związek opowieści z jego własnymi „domowymi” doświadczeniami.
WR - ma coś z baśni. Jej fabuła - mocno osadzona w geografii i historii. Sprawy publiczne i osobiste bohaterów: NIEROZŁĄCZNE - znajomość księcia Józefa Odrowąża i panny Salomei Brynickiej zdeterminowana jest przez sytuację naszego narodu. GENEZA I ŹRÓDŁA POWIEŚCI
Pomysł cyklu utworów historycznych - od 1910
Najwcześniej powstałą „opowieść o roku 63” - Wierna rzeka (1911 ukończona), druk. Pod koniec przyszłego roku. Potem - praca nad powieścią o „roku 31”, zatytułowaną Wszystko i nic, (z podtytułem Popiołów s prawa druga ) Całość nie ukazała się nigdy, bo nie została napisana. W 1913 Zeromski porzucił pracę nad cyklem historycznym, a zaczął pisać Nawrócenie Judasza. Nigdy też nie powstała powieść o roku 1848, z pewnością mówiłaby o śmierci Rafała Wolbromskiego (Hubert w WR opowiada Salomei o śmierci swego ojca w 1846)
WIERNA RZEKA:
W momencie swoich narodzin powieść ta miała być ostatnim ogniwem, akcentem wielkiej panoramy historycznej, w której prezentowane są losy 3 pokoleń rodziny Wolbromskich - Żeromski zamierzał nakreślić obraz żywota duchowego Polski w XIX w.
Zainteresowanie tematyką historyczną
Rozgoryczenie o rozczarowanie, niechęć wobec tych środowisk i klas społ. , które rewolucji nie poprały
Wiara we własny naród
AKTUALNOŚĆ TEMATYKI POWSTAŃCZEJ:
Spory w Europie (nadzieje Polski na niepodległość)
Perspektywa konfliktu między zaborcami
W tej syt. hist. odwoływanie się do tradycji powstania styczniowego miało określoną wymowę polityczna Rok 1863 odżył tez w literaturze:
E. Orzeszkowa, Gloria victis (1910)
A. Struga (Ojcowie nasi (1911)
W. Popiel-Sulima, Ofiarny stos. Powieść do obrazków Artura Grottgera „Polonia”, Litania (1910)
Maria Wielopolska, Kryjaki (1913)
Eugenia Żmijewska, Moc truchleje (1916)
RODZINNA LEGENDA POWSTAŃCZA ŻEROMSKIEGO
Rodzina „ legenda domowa”
W jego rodzinie , w jego rodzinnych stronach świętokrzyskich legenda powstania była b. żywa. Ojciec pisarza - odpokutował w kieleckim więzieniu pomoc powstańcom.
Na podstawie wydarzeń z 1863 Żeromski osnuł akcję aż 3 utworów: Rozdziobią n as kruki i wrony Echa leśne Wierna rzeka Powst. Styczniowe - ważny element biografii głównych bohaterów w

(…)

… - charakterystyka bazy społecznej ruchu powstańczego (głównie drobna szlachta - jak Rudeccy)
-wyeksponowanie heroizmu moralnego powstańców
B) ROLA EMIGRACYJNEJ MYŚLI POLITYCZNEJ:
- problem ideologicznego wpływu inspiracji emigracyjnej myśli patriotycznej w stosunku do powstania - kwestię tę wnosi Hubert Wolbromski, o którym wiadomo, że przebywał we Francji - Żeromski dzięki jego postaci oddał sprawiedliwość…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz