Żelbeton - pomoc naukowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 784
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Żelbeton - pomoc naukowa - strona 1

Fragment notatki:

W konstrukcjach żelbetowych największe ziarna kruszywa nie powinny przekraczać 2/3 odległości miedzy dwoma prętami leżącymi w jednej płaszczyźnie. Przy wykonywaniu konstrukcji betonowych cienkościennych maksymalne średnice ziaren nie powinny być większe niż :
1/3 najmniejszego wymiaru przekroju poprzecznego elementu, jeżeli wymiar ten jest większy niż 6 cm
1/2 najmniejszego wymiaru przekroju poprzecznego elementu i 3/4 rozstawu prętów stalowych przy najmniejszym przekroju poprzecznym Ca(OH)2-gaszenie;2-krotny wzrost objetosci;magnezjoweMgO-Mg(OH)2;gipsowe3CaO*Al2O3*3C aSO4*31H2O-ilosc wody zalezy od miałkości i temp.spoiwa. Pełzanie betonu jest właściwością związaną z zaczynem cementowym. Powstaje podczas ruchu wody w porach żelu(obciążenie wywołuje różnice ciśnienia wody co powoduje jej ruch). Całkowicie suchy zaczyn cementowy i beton nie ulegają temu odkształceniu reologicznemu.
kontrakcja (odwrotnosc pecznienia-w przypadku cementu, który w trakcie hydrolizy chlonie wode nie zwiekszajac swojej objetosci-powstaja mikr opory) skurcz -plastyczny(1/2 przez parowanie,1/2 przez reakcje chemiczne-hydratacje;mozemy zapobiegac czesciowo przez polewanie woda);zwykly(jednorodny-w calej objetosci traci wode;niejednorodny) Typy betonow : ciezkie-g2600kg/m3(na kruszywach ciezkich uzyskiwanych z rud metali;np.baryt g=4500 BaSO4,magnetyt g=5200 Fe3O4) zwykle-g=2000-2600kg/m3(najbardziej popularne;na kruszywach ze skal magmowych,osadowych,glebinowych) lekkie-g=800-2000kg/m3(sztuczne; produkowane na lekkich skalach) bardzo lekkie-g

(…)

… poprzecznego elementu i 3/4 rozstawu prętów stalowych przy najmniejszym przekroju poprzecznym <60
Porowatość zaczynu i betonu
Głównym produktem hydratacji cementu portlandzkiego jest faza C-S-H (uwodniony krzemian wapnia). W jego strukturze znajdują się mikropory o średnicach 0,5-3 nm (tzw. pory żelowe)
Wodowięźliwość- Zdolność kruszywa do zatrzymywania wody. Ilość zatrzymanej wody zależy od uziarnienia…
… proces wiazania, uszczelniaja mieszanke betonowa, obnizaja temp. Zamarzania wody
6. Domieszki zageszczajace- zwiekszaja kohezję mieszanki betonowej, samoczynne odprowadzanie powetrza, produkowane na bazie polimerow
7. Domieszki zwiekszajace wiezliwosc wody- aby woda nie ulegla utracie z zaczynu, woda nie ma mozliwosci uciekania- hydratacja w szerszym zakresie.
8. Domieszki ekspansywne- w znacznym zakresie eliminuja podstawowy mankament betonow- skurcz- zrownowazony jest pecznieniem
9. Domieszki uszczelniajace- obnizaja nasiakliwosc betonow a tym samym zwiekszaja szczelnosc np. kaolinit, bentonit-podstawy tworzenia domieszek
10. Domieszki zwiekszajace przyczepnosc betonow do roznych powierzchni- charakteryzuja się duzo organicznoscia wplywu wody, folie wysokocisnieniowe na bazie cementu…
… się z bardzo drobnych kulistych cząstek o średnicy 0,01-0,5 um o dużej zawartości krzemionki bezpostaciowej. Powstaje w procesie odpylania pieców hutniczych przy produkcji żelazokrzemu. Jest on zbudowany z substancji zawierającej 90-98% SiO2.najbardziej aktywny dodatek pucolanowy.
Wapień - wypełniacz, stosowany jako dodatek do cementu portlandzkiego, 75% czysty wapień, dopuszczalne 25% innych zanieczyszczeń…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz