Zdolność kredytowa

Nasza ocena:

3
Pobrań: 70
Wyświetleń: 672
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zdolność kredytowa - strona 1 Zdolność kredytowa - strona 2 Zdolność kredytowa - strona 3

Fragment notatki:


Rozdział I Istota zdolności kredytowej jako element strategii kredytowej banku 1.1. Ogólne zasady oceny zdolności kredytowej przedsiębiorców prowadzących uproszczoną sprawozdawczość finansową. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, przedsiębiorcy nie spełniający kryteriów wymaganych do prowadzenia ksiąg rachunkowych (handlowych) mają obowiązek prowadzenia księgowości uproszczonej w postaci księgi przychodów i rozchodów. Z obowiązku tego są wyłączone osoby prowadzące działalność gospodarczą i opłacające podatek dochodowy w formach ryczałtowych.
Prezentowana niżej metodyka oceny zdolności kredytowej przedsiębiorców określa podstawowy, formalnie wymagany, zakres oceny. W wielu konkretnych przypadkach analiza może być rozszerzona tak, aby inspektor kredytowy mógł uwzględnić w ocenie dodatkowe aspekty związane ze specyfiką branżową, formą własności bądź wielkością badanego przedsiębiorcy. Takie rozwiązanie wymaga od pracowników pionu kredytowego odpowiedniej wiedzy oraz inwencji w pracy i krytycznego spojrzenia na analizowane przypadki.
Zdolność kredytowa przedsiębiorcy jest rozumiana jako zdolność do spłaty zaciągniętego przez niego kredytu wraz z odsetkami w przewidzianych umową terminach spłaty. Jest ona określana przede wszystkim w oparciu o analizę sytuacji ekonomiczno-finansowej przedsiębiorcy.
Fakt posiadania zdolności kredytowej przez przedsiębiorcę jest podstawowym warunkiem do udzielania kredytu przez bank. Drugim elementem branym pod uwagę jest poziom ryzyka kredytowego związanego z daną transakcją kredytową. Wysokość tego ryzyka wpływa na formułowanie przez bank warunki udzielenia kredytu, w tym na wysokość marży ryzyka oraz wielkości i formy prawnego zabezpieczenia kredytu.
Podane niżej zasady oceny zdolności kredytowej powinny być stosowane zarówno do oceny przedsiębiorcy przed podjęciem decyzji kredytowej lub udzieleniem gwarancji, jak również do monitorowania sytuacji bieżącej kredytobiorcy w okresie spłaty kredytu.
Decyzja kredytowa banku jest przygotowywana w dwóch etapach:
oceny formalno-prawnej przedsiębiorcy,
oceny merytorycznej wniosku o udzielenie kredytu.
Ocena formalno-prawna. Zadaniem tego etapu jest przede wszystkim zbadanie zdolności przedsiębiorcy do zaciągania zobowiązań finansowych oraz zweryfikowanie wiarygodności dokumentów i informacji dostarczonych bankowi. Chodzi tu o sprawdzenie danych pod kątem formalnym, tj. kompletności, ważności i autentyczności oraz ich zgodności ze stanem faktycznym i prawnym. Podstawa części tej oceny dokonywana jest w fazie analizy wniosku o udzielenie kredytu, jak również w fazie monitorowania spłaty kredytu.
Przeprowadzenie tego etapu analizy jest koniecznym warunkiem przejścia do etapu analizy merytorycznej.


(…)

… kapitału obcego w finansowaniu jego majątku, a tym samym wyższe ryzyko potencjalnych kredytodawców.
Jego pełna ocena wymaga dokonywania porównań z wielkościami przeciętnymi w branży.
Wskaźnik pokrycia odsetek
Wynik finansowy przed opodatkowaniem + odsetki
WPO= -----------------------------------------------------------------------
Odsetki
Interpretacja:
Wskaźnik ten, obliczany łącznie za cały okres…

Rentowności i płynności
-rentowności brutto sprzedaży
- płynności bieżącej
Zadłużenia
- zadłużenia
- pokrycia odsetek *
IIWIELKOŚCI BEZWZGLĘDNE
Przychody razem
Wyn. Fin. po opodatkowaniu
* Wskaźnik pokrycia odsetek jest liczony łącznie za cały okres kredytowania. Jego wartość jest wykorzystywana do oceny punktowej w okresie bieżącym.
t -1 - koniec ostatniego roku obrachunkowego,
t 0 - koniec ostatniego…

Pkt
Wartość wskaźnika
Pkt
Wartość wskaźnika
Pkt
1. Wskaźnik zadłużenia
WZ<0,3
3
0,3<WZ<0,7
2
0,7<WZ<0,8
1
WZ>0,8
0
2. Wskaźnik pokrycia odsetek
WPO>0,3
3
3>WPO>2
2
2>WPO>1,5
1
WPO<1,5
0
UWAGI:
Przyjmuje się,że w okresie bieżącym podstawą punktacji jest wartość wskaźnika pokrycia odsetek wyliczona dla okresu kredytowania.
Ocena zadłużenia może być skorygowana in plus o max. 0,5 pkt w odniesieniu…
… zalicza się:
kartę podatkową. Zasady opodatkowania tą formą reguluje rozporządzenie Ministra Finansów w sprawie karty podatkowej. Podatnicy prowadzący działalność opodatkowaną w formie karty podatkowej są zwolnieni od obowiązku prowadzenia ksiąg, składania zeznań podatkowych, deklaracji o wysokości uzyskanego dochodu oraz wpłacania zaliczek na podatek dochodowy,
• zryczałtowany podatek dochodowy…
… +...
t +n
Nieruchomości
Środki transportu
Maszyny i urządzenia
Zapasy
Gotówka w kasie
Środki pieniężne na rachunku bankowym
Papiery wartościowe przeznaczone do obrotu
Należności krótkoterminowe i roszczenia w tym:
Przeterminowane
Inne składniki majątku
01
02
03
04
05
06
07
08
08a
09
Razem (01+...+09)
10
Kredytu i pożyczki (12+13+14):
krótkoterminowe (do 1 roku)
długoterminowe (powyżej 1…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz