To tylko jedna z 4 stron tej notatki. Zaloguj się aby zobaczyć ten dokument.
Zobacz
całą notatkę
ZDOLNOŚĆ DO CZYNNOŚCI PRAWNYCH zakres zdolności do czynności prawnej nie może być szerszy od zakresu zdolności prawnej (nie może być tak, że podmiot ma zakazane bycie podmiotem określonych praw, a jednocześnie zezwolono mu na nabywanie ich); brak zdolności do czynności prawnej nie pozbawia możliwości bezpośredniego nabywania praw lub obowiązków na podstawie innych niż czynność prawna zdarzeń (np. dziedziczenia), ale wtedy skutki te zależą od tego, czy podmiot działał z należytym rozeznaniem. zdolność do czynności prawnej nie ma charakteru prawa podmiotowego (uprawnienia), ponieważ nie stanowi elementu stosunku cywilnoprawnego. Nie można więc stosować do niej art. 5 kc o nadużyciu prawa podmiotowego. Jest ona składnikiem normy kompetencyjnej, która wyznacza przesłanki (podmiotowe) prawidłowego dokonania czynności prawnej. Osoby prawne ich zdolność do czynności prawnych zbieżna jest ze zdolnością prawną, a czynności tych dokonują poprzez swoje organy lub ustanowionego przez sąd kuratora. Osoby fizyczne ograniczana przez dojrzałość i stan umysłu człowieka. Polski system prawny wyróżnia trzy stany człowieka: brak zdolności do czynności prawnych, ograniczoną zdolność do czynności prawnych, pełną zdolność do czynności prawnych. Brak zdolności do czynności prawnych (art. 12 kc) Wiek Osoby, które nie ukończyły lat 13 → choć jest to wyznacznik arbitralny, został powszechnie przyjęty ze względu na ułatwienie i bezpieczeństwo obrotu - łagodzony przez § 2 art. 14. Ubezwłasnowolnienie całkowite Osoby ubezwłasnowolnione całkowicie → decyduje o nim sąd w szczególnym postępowaniu. Ubezwłasnowolnienie całkowite możliwe jest tylko w przypadku osoby powyżej 13 roku życia. Przesłanki : choroba psychiczna, niedorozwój umysłowy albo innego rodzaju zaburzenia psychiczne, w szczególności pijaństwo lub narkomania występujące w takim stopniu, że uniemożliwiają danej osobie kierowanie swoim postępowaniem (art. 13 § 1 kc). SN interpretuje ten przepis funkcjonalnie, tzn. ubezwłasnowolnić można jeśli służy to interesom ubezwłasnowolnianego (orz. SN z 14.2.1974 r., OSN 1975, poz. 12). Skutki czynności w/w osób są bezwzględnie nieważne (art. 14 § 1 kc) złagodzenie w art. 14 § 2 - dot. umów powszechnie zawieranych w drobnych sprawach życiowych - stają się ważne z chwilą wykonania , ale i w tym przypadku szczególnie chroni się taką osobę jeśli została rażąco pokrzywdzona. usprawiedliwienie tego przepisu → na ogól poprzez konstrukcję konwalidacji, ale jest to wadliwe, bo jak można uzdrowić czynność prawną dokonaną przez osobę, która nie ma prawa do dokonania jej. Dlatego stosuje się pogląd, iż przepis ten
(…)
… do czynności prawnych
człowiek powyżej 18 roku życia i małoletni przez zawarcie związku małżeńskiego (nie traci jej w razie unieważnienia małżeństwa - art. 10 kc)
dotyczy osób, które ukończyły 16 rok życia i zawarły małżeństwo bez przewidzianego w art. 10 KRO zezwolenia sądu opiekuńczego.
osoby te mają kompetencja do samodzielnego dokonywania wszelkich dopuszczalnych w świetle obowiązującego systemu…
… w drobnych bieżących sprawach życia codziennego (art. 20 kc) - bez względu na to, czy zostały one wykonane lub czy pociągają za sobą rażące pokrzywdzenie;
rozporządzenia zarobkiem - chyba że sąd opiekuńczy z ważnych powodów inaczej postanowi (art. 21 kc);
wszelkie czynności prawne dot. przedmiotów, które przedstawiciel oddał takiej osobie do swobodnego użytku (nie licząc czynności, do których nie wystarcza…
… (rodzice lub opiekunowie).
osoby te mogą pełnić funkcję posłańca - tzn. nie dokonywanie czynności prawnych, a jedynie przenoszone oświadczenia woli innej osoby.
ale co jak dziecko zamiast gazety, kupi cukierki - rozstrzygane na podstawie przepisów o błędzie.
Ograniczona zdolność do czynności prawnych
Wiek
Pomiędzy 13 a 18 rokiem życia
Ubezwłasnowolnienie częściowe
ten sam tryb i te same przesłanki…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)