Zdolność do czynności prawnych - omówienie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 168
Wyświetleń: 931
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zdolność  do czynności prawnych - omówienie - strona 1 Zdolność  do czynności prawnych - omówienie - strona 2

Fragment notatki:

W Rzymie była zdolność do czynności prawnych choć tego nie rozróżniano.
CAPUT - pozycja prawna jednostki. W tym mieści się status libertatis, civis, familiae. Wiek, płeć, stan umysłowy i fizyczny jednostki.
Sytuacja prawna niewolnika wyodrębniona jest ze statusu libertatis. Niewolnik jest przedmiotem prawa, ale nie oznacza to, że jest rzeczą. Jest przedmiotem obrotu. Prawo nie odmawiało im człowieczeństwa. Instytucja niewoli jest instytucją prawa cywilnego. W prawie naturalnym nie ma instytucji niewoli. Ograniczano swobodę właścicieli co do ich niewolników. Pojawiły się one w I wieku. Były to zakazy nadmiernego srożenia się nad niewolnikami.
Stutus familiae miał każdy obywatel.
Sui - nie podlegają niczyjej władzy ojcowskiej. I sami są, albo rzeczywiście, albo potencjalnie ojcami rodzin.
Na czele rodziny pater familias jako jedyny wyposażony w podmiotowość prawną, a reszta rodziny to osoby alieniu iuris - są podległe pater familias.
W efekcie rodzina funkcjonuje jako całość pod względem prawnym. Więc rodzina ag antyczna nie musi łączyć się z biologiczną - kognicyjną.
Kognicja - rozstrzyganie sporu. Kognacja - pokrewieństwo naturalne.
Okoliczności, które kształtują zdolność do czynności prawnych: - płeć (1) - wiek (2) - stan umysłowy i fizyczny (3) - marnotrawstwo (4)
Ad.1. Prawo cywilne stanowiło ograniczenia dla kobiet, bo z natury były lekkomyślne, więc niewolno ich było zostawiać samych. Kabieta mogła być siu iuris bądź Alinie iuris. Jeśli była siu to była podmiotem prawa, ale nie była zwierzchnikiem i mogła mieć swój majątek, ale zarząd majątkiem był ograniczony. Nadawano więc opiekuna - tutora, który udzielał przyzwolenia na dokonywanie czynności prawnych obciążających majątek. Opieka jest surogatem władzy ojcowskiej. Od I wieku instytucja prawna - pozwalała na uniknięcie opieki kobiecie, która miała odpowiednio dużo dzieci. Wolno urodzona - 3 dzieci, a wyzwolenica - 4 dzieci. Jest to reakcja prawna na zapotrzebowanie społeczne.
Ad.2. Do lat 7 - infantes - dzieci. Od lat 7 - impugeres - niedojrzali. Dla Kobiet do 12 lat, dla chłopców do 14 lat. Potem od 12 lub 14 lat - pugeres - dojrzali. Niby pełnia prawa, ale pewien podział. Pugeres minores - do lat 25. Powyżej 25 lat - pełna zdolność do czynności prawnych.
Dzieci były całkowicie pozbawione zdolności do czynności prawnych. Między 7 rokiem życia a 12/14 - ograniczenie zdolności do czynności prawnych. Samodzielnie można było dokonywać czynności korzystnych, przysparzających majątku. Obciążające wymagały zgody opiekuna. Wymagana opieka dla wszystkich, którzy nie ukoczyli 12/14 lat, byli oni sui. - pugeres minores - może udać się do urzędnika po kuratele. Kurator sprawuje władze nad majątkiem. Restitutio In integrum - przywrócenie do stanu poprzedniego. ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz