Zdolność do bycia pracownikiem

Nasza ocena:

5
Pobrań: 119
Wyświetleń: 1834
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zdolność do bycia pracownikiem - strona 1 Zdolność do bycia pracownikiem - strona 2

Fragment notatki:

Zdolność do bycia pracownikiem Na gruncie prawa pracy wydaje się problematycznym zagadnienie związane z podmiotowością pracownika, czyli odpowiedzią na pytanie, kto może być pracownikiem w rozumieniu kodeksu pracy, a więc kto może pozostawać w stosunku pracy i wywodzić z niego swoje prawa i obowiązki. Aby dokładniej zanalizować ten problem należy odróżnić pojęcie zdolności do bycia pracownikiem, od zdolności do kształtowania stosunku pracy i zmieniania jego warunków: Zdolność do bycia pracownikiem - jest to rodzaj zdolności prawnej, który odnosi się do stosunku pracy. Według kodeksu pracy decyduje o tym wiek - co do zasady po ukończeniu lat 18[art. 22§2 k.p.], a wyjątkowo po ukończeniu lat 16[praca młodocianych Rozdział IX kodeksu pracy] Zdolność do kształtowania stosunku pracy -jest to niejako szczególny rodzaj zdolności do czynności prawnych, które są ograniczone do stosunku pracy.
W doktrynie nie ulega wątpliwości, że osoby pełnoletnie, posiadające pełną zdolność do czynności prawnych, czy osoby spełniające warunki z rozdziału IX o pracy młodocianych posiadający choćby ograniczoną zdolność do czynności prawnych mogą być pracownikami w rozumieniu kodeksu pracy. Problem powstaje przy sytuacji osób, które są ubezwłasnowolnione całkowicie i powstaje pytanie czy mogą one być podmiotem stosunku pracy. Stanowisko doktryny i Sądu Najwyższego zmieniało się na przestrzeni czasu, ale ostatecznie uznano taką możliwość, gdyż: Należy odróżnić zdolność do bycia pracownikiem od zdolności do kreowania stosunku pracy(analogicznie zdolność prawną i zdolność do czynności prawnych) Na zdolność do bycia pracownikiem według kodeksu pracy wpływa jedynie wiek, a więc zdolność kreowania stosunku nie ma tutaj znaczenia. Przedstawiciel ustawowy może zawrzeć umowę o pracę na rzecz takiej osoby i to ta właśnie osoba będzie świadczyć pracę (oczywiście nie każda osoba i nie każdą pracę).
Możliwość pracy osób ubezwłasnowolnionych całkowicie niesie ze sobą różne skutki: Pozytywne: Ubezwłasnowolniony poprzez pracę podnosi poczucie własnej wartości, rehabilituje się i bierze udział w życiu społecznym. Jeżeli taka osoba osiąga dochody to uwalnia Skarb Państwa od zapewnienia jej warunków materialnych do życia i generuje dochody dla pracodawcy i podatki dla fiskusa. Negatywne: Ubezwłasnowolniony całkowicie może być wyzyskiwany przez pracodawcę(choć tutaj powinien interweniować przedstawiciel ustawowy)
Taka osoba może ponosić osobistą odpowiedzialność dyscyplinarną.
Rozdzielenie zdolności do bycia pracownikiem od zdolności do kreowania stosunku pracy najlepiej widać

(…)

… osobistą odpowiedzialność dyscyplinarną.
Rozdzielenie zdolności do bycia pracownikiem od zdolności do kreowania stosunku pracy najlepiej widać w przypadku kobiety, która za zgodą sądu rodzinnego zawiera związek małżeński w wieku 16 lat co oznacza, że nabywa pełnoletniość, a co za tym idzie pełną zdolność do czynności prawnych. Niemniej jednak na gruncie prawa pracy ma ona pełną zdolność do czynności…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz