Zbycie gospodarstwa rolnego i jego skutki-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 21
Wyświetleń: 637
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zbycie gospodarstwa rolnego i jego skutki-opracowanie - strona 1

Fragment notatki:

ZBYCIE GOSPODARSTWA (PRZEDSIĘBIORSTWA) ROLNEGO I JEGO SKUTKI W doktrynie podzielone są zdania co do tego, czy zbycie gospodarstwa rolnego następuje w drodze jednej czynności prawnej. Zgodnie z poglądami Z. Radwańskiego i S. Rudnickiego, istnieje zasadnicza różnica między statusem prawnym przedsiębiorstwa a gospodarstwa rolnego. O ile bowiem przedsiębiorstwo jest przedmiotem prawa i może być przedmiotem
czynności prawnej (o czym stanowi wyraźnie art. 55² k.c.), o tyle gospodarstwo rolne jako całość nie jest przedmiotem prawa i nie może być przedmiotem czynności cywilnoprawnej.
Według drugiej grupy poglądów, reprezentowanej między innymi przez M. Pazdana, gospodarstwo rolne może być zbyte na mocy jednej czynności prawnej. Za tym poglądem opowiedział się Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z 1995 r., który stwierdził, że w wyniku przemian gospodarczych w Polsce, nadano rangę instytucji prawnych temu, co dotychczas funkcjonowało w praktyce. Obecnie zbiór wszystkich składników materialnych i niematerialnych służących produkcji rolnej jest gospodarstwem. Analogiczny zbiór składników służących innej działalności gospodarczej jest przedsiębiorstwem. Została zatem stworzona możliwość obrotu zorganizowanymi całościami gospodarczymi. Drugie stanowisko wydaje się być zasadnym.
Nabycie gospodarstwa rolnego może odbyć się w drodze: umowy sprzedaży, darowizny (dotyczy raczej mniejszych gospodarstw), zamiany (rzadko, występuje tylko w określonych regionach), wniesienia gospodarstwa rolnego lub jego części jako aportu.
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz