Zawodoznawstwo - wykład

Nasza ocena:

3
Pobrań: 112
Wyświetleń: 1106
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawodoznawstwo - wykład - strona 1

Fragment notatki:

Wykład nr 3 z przedmiotu zawodoznawstwo. Wykład prezentowany jest na Uniwersytecie Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy. Notatka składa się z 6 stron i zawiera informacje na tematy: klasyfikacja zawodów i specjalności, definicja specjalności, definicja specjalizacji, ogólny podział zawodów, klasyfikacja zawodów według Franciszki Baumgarten.

WYKŁAD 3 03.11.2010r.
TEMAT: Klasyfikacje zawodów i specjalności.
W ramach poszczególnych
ZAWODÓW
wyróżnia się
SPECJALNOŚCI
a w ich obrębie
SPECJALIZACJE
SPECJALNOŚCI
To węższe zakresy czynności wymagające stałych kwalifikacji, które zostały wyodrębnione na skutek wewnętrznego podziału pracy w obrębie zawodu. (np. nauczyciele poszczególnych przedmiotów, lekarze- specjaliści)
Inaczej
To zespół pogłębionych wiadomości teoretycznych i praktycznych oraz umiejętności praktycznych w ramach posiadanego zawodu, zdobywanych w procesie kształcenia lub w praktyce zawodowej potwierdzonych posiadanym świadectwem lub dyplomem.
Różnica między zawodem a specjalnością leży głównie w zakresie czynności.
Pojęcie zawód ze względu na zakres zadań jest szersze od specjalności zawodowej. SPECJALIZACJA rozumiana jest w dwojaki sposób:
Jako proces doskonalenia zawodowego (specjalizowanie się) obejmujący zdobywanie pogłębionych wiadomości i umiejętności zawodowych w danej specjalności (zawodzie). Wynik doskonalenia w obrębie danej specjalności.
PRZYKŁAD: zawód- lekarz; specjalność- chirurg; specjalizacja- chirurgia dziecięca. Zawody i specjalności występujące w danym kraju ujęte są w urzędowe spisy i w zależności od kraju nazywa się je klasyfikacją zawodów, systematyką zawodów, nomenklaturą zawodów. Najczęściej jednak używa się określenia klasyfikacja zawodów, którą rozumie się jako sposoby grupowania i rangowania zawodów. W Polsce od lat 90 obowiązuje określenie „ klasyfikacja zawodów i specjalności” (przedtem nomenklatura) opracowana przez Ministerstwo Pracy i Polityki Socjalnej oraz Główny Urząd Statystyczny w roku 1995 (doczekała się kilku aktualizacji). Jest ona usystematyzowana podziałem zawodów i specjalności występującym w gospodarce narodowej (istnieje również „klasyfikacja zawodów szkolnych”)
Podział zawodów
OGÓLNY PODZIAŁ ZAWODÓW:
ZAWÓD WYUCZONY- całokształt wiedzy, umiejętności i predyspozycji pracownika nabytych w szkole i (lub) w praktyce, potwierdzony posiadanym świadectwem lub dyplomem i umożliwiający mu wykonywanie wewnętrznie spójnego zespołu czynności społecznie użytecznych. ZAWÓD WYKONYWANY- zespół czynności lub prac, których wykonywanie stanowi źródło utrzymania pracownika i jego rodziny. NAJBARDZIEJ POŻĄDANYM UKŁADEM JEST ZGODNOŚĆ ZAWODU WYUCZONEGO I WYKONYWANEGO. ZAWÓD SZEROKOPROFILOWY ... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz