ZAWIERANIE UMÓW

Nasza ocena:

5
Pobrań: 98
Wyświetleń: 749
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
ZAWIERANIE UMÓW - strona 1 ZAWIERANIE UMÓW - strona 2

Fragment notatki:

ZAWIERANIE UMÓW 
3 tryby w prawie polskim:
 Oferta i jej przyjęcie - oświadczenie drugiej stronie woli zawarcia umowy stanowi oferty jeśli zawiera istotne postanowienia umowy, które muszą być wskazane aby umowa doszła do skutku (np chcę sprzedać myszkę ZA 10 złotych). Jeśli powiem chcę sprzedać myszkę, to jeszcze nie jest to oferta. Muszę podać dodatkowe informacje. Oferta może być przyjęta tylko wprost. Oferta wiąże tylko natychmiastowo (jeśli jest złożona ustnie lub za pomocą bezpośrednich środków kontaktu - telefon, itd). Chyba że oferta jest złożona np na piśmie, to wtedy określamy na ile czasu jest ważna.  Milczące przyjęcie oferty - nie jest oświadczeniem woli co do zasady. Ale w stosunkach między przedsiębiorcami, jeśli wcześniej już ze sobą współpracowali, brak odpowiedzi skutkuje jej przyjęciem!Modyfikujące przyjęcie oferty - w stosunkach między przedsiębiorcami jest możliwość modyfikacji, jeśli złoży się postanowienie, że przyjmuje ofertę ale dodaje się jakieś dodatkowe informacje np że odbieram długopisy ale w miejscu takim i takim o godzinie tej a nie innej. UWAGA! Z reguły, jeśli np cena czegoś zmieni się o 1 grosz to już jest nowa oferta!!!
Umowa uważana jest za zawartą, kiedy osoba otrzyma odpowiedź na daną ofertę. Wtedy uważa się ją za zawartą. W miejscu, gdzie osoba otrzymała odpowiedź (ta, która składała ofertę). 
 Przetarg albo aukcja - procedura pisemna - przetarg; procedura ustna - aukcja. Ogłoszenie, o tej danej procedurze (czas, miejsce, warunki i przedmiot aukcji albo przetargu). Od chwili ogłoszenia, organizator jest związany jego treścią i nie może zmienić jej. Uczestnictwo można uzależnić od danego przez uczestnika WADIUM (forsa, zaliczka, papiery wartościowe, i inne formy). WADIUM ma takie cechy jak ZADATEK. Zakończenie aukcji, kiedy będzie stanie przybicie - trzykrotne przybicie, że już nikt wyższej oferty nie chce dać (najwyższa oferta wygrywa). Przetarg pisemny - dowiadujemy się o wynikach dopiero gdy zostanie ona ustnie przekazana. Jeśli ktoś będzie wpływał na przebieg aukcji albo przetargu, każdy uczestnik może rządać unieważnienia aukcji lub przetargu w ciągu miesiąca od dowiedzenia się, ale nie dłużej niż rok od zakończenia przetargu. Jeśli podczas aukcji lub przetargu ktoś działał niezgodnie z prawem (łapówki. Itd) ZADATEK - ma charakter kary umownej. Jeżeli umowa nie dochodzi do skutku, to osoba traci ZADATEK, jeśli z jej winy nie została zawarta, albo można rządać dwukrotnego ZADATKU, jeśli wina leży po stronie przeciwnej. Np ekipa remontowa nawaliła.
ZALICZKA - jest zaliczana na poczet przyszłego świadczenia. Jeśli umowa nie dojdzie do skutku, zaliczka jest zwracanaNegocjacje - (rokowania) - prowadzimy dyskusję na temat warunków na temat przyszłej umowy. Umowa zawarta jest w momencie, kiedy strony dojdą do porozumienia, co do wszystkich postanowień, które były tematem negocjacji. Podstawowe postanowienia, czyli cena, itd nie wystarczą. Strony obowiązuje tzw. tajemnica negocjacji - zakazane jest wykorzystywanie dla siebie, lub dla innych osób informacji, które zostały dla nas ujawnione w związku z danymi negocjacjami. Np chcemy kupić fabrykę i dowiadujemy się jakie procedury wykorzystywane są do produkcji, ale umowa nie dochodzi do skutku i jest nam zabronione ujawnienie tych procedur.


(…)

…. Osoba prawna, która ogarnie czynność pozorną to jest nieważna, ale osoba jest chroniona, jeśli została ogarnięta odpłatne czynność prawna z osobą trzecią, działającą w dobrej wierze.
2. Jeśli ta czynność jest nieważna, to czynność ukryta może być uważana za ważną (czynność ukryta - dysymulowana).
 Błąd - najczęściej spotykana wada oświadczenia woli. Nie każdy błąd jest prawnie relewantny (skutki…
…. Każdy podstęp jest prawnie relewantny. Nawet jeśli nie dotyczy treści umowy ani motywu. Np jeśli pytam czy radio jest gratis do samochodu, a nie jest, a osoba, która sprzedaje, mówi że jest.  Groźba - jeśli chodzi o groźbę bezprawną. Np jeśli dystrybutor powie, że cofnie rabat jak coś tam.... To nie jest to groźba bezprawna. Groźba musi być niezgodna z prawem. Przesłanki: groźba musi powodować…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz