Zawarcie umowy - proces

Nasza ocena:

3
Pobrań: 14
Wyświetleń: 567
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zawarcie umowy - proces - strona 1 Zawarcie umowy - proces - strona 2 Zawarcie umowy - proces - strona 3

Fragment notatki:

ZAWARCIE UMOWY
Do zawarcia umowy dochodzi najczęściej w ten sposób, że jedna ze stron występuje z ofertą, a druga strona tę ofertę przyjmuje. Istnieją jednak także inne drogi prowadzące do zawarcia umowy. Zawieranie umów jest uregulowa- ne przepisami części ogólnej prawa cywilnego (art. 66-72 k.c).
W kodeksie cywilnym znalazły unormowanie następujące tryby zawierania umów:
w drodze oferty,
w drodze przetargu,
w drodze rokowań.
Strony najczęściej zawierają umowy korzystając wyłącznie z jednego z wymienionych trybów, jednak możliwe jest też jednoczesne wykorzystywanie kilku, na przykład dochodzenie do zawarcia umowy przez przemienne stoso- wanie metody rokowań (negocjacji) i składania oferty. Oferta występuje także jako element postępowania przetargowego. Jak więc widać, wymienione tryby mogą być ze sobą powiązane.
Oferta jest to oświadczenie woli osoby fizycznej lub prawnej (oferenta) skierowane do innej osoby fizycznej lub prawnej (oblata), które zawiera propozycję zawarcia umowy i określa jej istotne postanowienia.
Na równi z ofertą należy traktować wystawienie towarów w miejscu sprzedaży na widok publiczny z podaniem ceny (art. 543 k.c.) 24 . Nie są
natomiast ofertami reklamy, ogólnikowe ogłoszenia, cenniki oraz inne informa- cje skierowane do ogółu lub nawet do poszczególnych osób. Grają one rolę zaproszenia do składania ofert lub rozpoczęcia rokowań w sprawie zawarcia umowy (art. 71 k.c).
Prawo polskie przyjęło zasadę, że oferent jest związany złożoną przez siebie ofertą. Adresat oferty przyjmując ją powoduje zawarcie umowy bez dalszego udziału oferenta. Raz uczyniona oferta prowadzi automatycznie do zawarcia umowy, jeśli zostanie przyjęta w oznaczonym terminie.
Z tego powodu nader istotne znaczenie ma kwestia terminu, w ciągu którego oferent jest związany swoją ofertą i powinien się liczyć z możliwością jej przyjęcia. Kodeks cywilny reguluje to następująco:
Gdy oferta zawiera wyraźne określenie terminu, w ciągu którego oferent oczekuje odpowiedzi, jest on nią związany aż do upływu oznaczonego przez siebie terminu. Nadejście oświadczenia o przyjęciu oferty po tym terminie nie powoduje zawarcia umowy.
Jeżeli oferta nie zawierała określenia terminu, to należy odróżnić dwie sytuacje:
Oferta została złożona w obecności drugiej strony albo za pomocą telefonu lub innego środka bezpośredniego porozumiewania się na odległość. Oferta taka przestaje wiązać, jeżeli nie zostanie przyjęta niezwłocznie 25 . W zupełnie prostych sprawach może to oznaczać, że oblat chcąc zawrzeć umowę musi przyjąć ofertę jeszcze w czasie trwania rozmowy.
Oferta została złożona w inny sposób: listownie, telegraficznie, daleko- pisem itp. Oferta taka przestaje wiązać z upływem czasu, w którym składający

(…)

….
Przepisy o przetargu zawarte w kodeksie cywilnym mają, jak wyżej wspomniano, charakter ogólny. Oprócz nich istnieją odrębne przepisy o prze- targach ogłaszanych przy budowie autostard, przy udzielaniu zamówień publicznych, przy sprzedaży środków trwałych przez przedsiębiorstwa państ- wowe itp., które są przepisami szczególnymi. Wzajemny stosunek tych przepi- sów oparty jest na zasadzie lex specialis derogat legi generali.
Rokowania (negocjacje) są w praktyce stosowane wówczas, gdy chodzi o zawarcie umowy skomplikowanej, dotyczącej znaczących przedsięwzięć gospodarczych, dużych inwestycji, wielkich dostaw towarów, współpracy finansowej itp. W takich przypadkach strony na ogół w toku negocjacji uzgadniają kolejno postanowienia przyszłej umowy. Do zawarcia umowy dochodzi, gdy strony dojdą…
… postanowienia, nie jest w rzeczywistości przyjęciem oferty i nie powoduje zawarcia umowy. Oświadczenie takie stanowi ofertę (kontrofertę).
Przyjęcie oferty może nastąpić także w sposób dorozumiany, przez przy- stąpienie adresata do wykonania umowy, jeżeli według przyjętego w danych stosunkach zwyczaju lub według treści oferty wyraźne jej przyjęcie nie jest potrzebne. Na przykład przesiębiorstwo sprzedaży
… oferenta aż do chwili, gdy inny licytant złoży ofertę korzystniejszą, albo gdy przetarg zostanie zamknięty bez wybrania oferty, chyba że w podanych do wiadomości warun- kach przetargu inaczej postanowiono. Do zawarcia umowy - z licytantem, który zgłosił najkorzystniejszą ofertę - dochodzi w momencie wyboru oferty, stwierdzanego tzw. przybiciem (symboliczne stuknięcie młotkiem przez prowa- dzącego przetarg…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz