Zasięg obowiązywania aktów prawnych w czasie, przestrzeni i do osób.

Nasza ocena:

5
Pobrań: 504
Wyświetleń: 3045
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasięg obowiązywania aktów prawnych w czasie, przestrzeni i do osób. - strona 1 Zasięg obowiązywania aktów prawnych w czasie, przestrzeni i do osób. - strona 2 Zasięg obowiązywania aktów prawnych w czasie, przestrzeni i do osób. - strona 3

Fragment notatki:


Zasięg obowiązywania aktów prawnych w czasie, przestrzeni i do osób Dana norma obowiązuje , gdy mamy taką sytuację, iż norma została ustanowiona i do tej pory nie została uchylona przez kompetentny organ państwa.
Zasięg aktów prawodawczych w czasie Istotne dla stosowania prawa jest ustalenie momentu początkowego i momentu końcowego obowiązywania danej normy prawnej.
Akt prawotwórczy, a więc i normy w nim zawarte, obowiązuje od chwili, jaką sam wskazuje jako początek swego obowiązywania, czyli od momentu ogłoszenia lub po upływie vacatio legis Może to być data ustanowienia danego aktu, data jego publikacji w urzędowym organie publikacyjnym. W zasadzie nie może to być data wcześniejsza od daty publikacji aktu, a tym bardziej od daty jego ustanowienia.
Lex retro non agit - Prawo nie działa wstecz.
Jeśli akt prawotwórczy nie określa daty początkowej jego obowiązywania, przyjmuje się, że jest nią data jego publikacji w oficjalnym organie publikacyjnym.
W Polsce - data na stronie tytułowej Dziennika Ustaw czy Monitora Polskiego. Nie ma terminu określającego koniec obowiązywania aktu prawotwórczego, chyba że sam akt wskazuje datę końcową swego obowiązywania. Wyjątkiem jest ustawa budżetowa oraz stany wyjątkowe i stany klęsk żywiołowych. Przyjęto zasadę, że akt normatywny obowiązuje do czasu wydania nowego aktu o tej samej lub wyższej mocy prawnej, który uchyla tenże akt normatywny - tzw. derogacja . Przyjmuje się również, że akt prawotwórczy przestaje obowiązywać, jeżeli jego przepisy przez dłuższy czas nie znajdują zastosowania, gdy wytwarza się przekonanie, że nie stosuje się ich, bo przestały obowiązywać wskutek zmiany sytuacji. Dzieje się tak, gdy dany akt nie został uchylony innym aktem prawotwórczym. Mówi się wtedy o wyjściu danego aktu z użycia, tzw. desuetudo - koniec obowiązywania aktu normatywnego przez jego niestosowanie. Reguły kolizyjne - reguły mające na celu usunięcie sprzeczności norm w systemie prawa. Lex superior derogat legi inferiori - Norma wyższa uchyla normę niższą. Kryterium jest hierarchia danego aktu prawnego Lex specialis derogat legi generali - Norma szczegółowa uchyla normę generalną. Kryterium jest szczegółowość danego aktu prawnego (czas powstania) Lex posterior derogat legi priori - Norma późniejsza uchyla normę wcześniejszą. Kryterium jest chronologiczność danego aktu prawnego. Nie dotyczy, jeśli norma wcześniejsza jest wyższa. Lex posterior generali non derogat legi priori speciali - Norma późniejsza ogólna nie uchyla normy wcześniejszej szczegółowej.

(…)

… i Telewizji.
Delegacja ustawodawcza - upoważnienie przez ustrojodawcę (suweren - naród, lub parlament - tworzący Konstytucję) przyznania organowi nie ustawodawczemu kompetencji do wydawania aktu o mocy ustawy; w czasie trwania stanu wojennego Prezydent na wniosek Rady Ministrów może wydać rozporządzenie z mocą ustawy, gdy Sejm nie może się zebrać na posiedzenie.
Reintegracja - odzyskanie obywatelstwa…
… określone stanowiska. Immunitet dyplomatyczny - przywilej niepodlegania jurysdykcji karnej (oraz cywilnych i administracyjnych z pewnymi wyjątkami) państwa pobytu, przysługujący przedstawicielowi dyplomatycznemu. Państwo przyjmujące osoby z immunitetem zobowiązuje się nie pociągać do odpowiedzialności w chwili przekroczenia praw obowiązujących w tym państwie.
Delegacja ustawowa - jest to przekazanie…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz