Zasady w postępowaniu egzekucyjnym

Nasza ocena:

3
Pobrań: 574
Wyświetleń: 2009
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady w postępowaniu egzekucyjnym - strona 1 Zasady w postępowaniu egzekucyjnym - strona 2 Zasady w postępowaniu egzekucyjnym - strona 3

Fragment notatki:

Zasady w postępowaniu egzekucyjnym Do postępowania egzekucyjnego w administracji mają pomocnicze znaczenie również zasady wynikające z KPA. Podobnie jak ogólne zasady wynikające z konstytucji. Z KPA dlatego, że stosuje się pomocniczo na podstawie art. 18 ustawy o postępowaniu egzekucyjnym w administracji, jeśli przepisy tej ustawy nie stanowią inaczej, stosuje się odpowiednio przepisy KPA.
Typowe zasady dla postępowania egzekucyjnego Celowości
Niezbędności
Obowiązku prowadzenia egzekucji
Stosowania środków egzekucyjnych przewidzianych w ustawie
Stosowania środków egzekucyjnych prowadzących bezpośrednio do wykonania obowiązku, a w ramach tego zasada stosowania najłagodniejszego środka
Zagrożenia
Poszanowania minimum egzystencji zobowiązaniowego
Prowadzenia egzekucji w sposób najmniej uciążliwy dla zobowiązanego
Gospodarnego prowadzenia egzekucji
Niezależności środków egzekucyjnych od środków represyjnych
Niektóre z tych zasad znajdują bezpośrednie odzwierciedlenie w ustawie, a niektóre są wypadkową szeregu przepisów i trudno jest wskazać na konkretny przepis wskazujący ich odzwierciedlenie.
Zasada celowości Jest to zasada wiodąca, dlatego, gdyż jej konsekwencją jest cały szereg innych zasad i stąd nie wyprowadzamy jej z jednego przepisu, bo ona jest jak gdyby wyprowadzeniem przez nawias tego wszystkiego co jest w pozostałych zasadach postępowania. Mianowicie, zasada celowości to jest istotne, bo wpływa m. in. na środki zaskarżenia, na stosowane środki egzekucyjne. Zasada celowości polega na tym, że celem egzekucji nie jest represja, a doprowadzenie do wykonania obowiązku. Organy egzekucyjne muszą mieć na względzie właśnie tylko ten cel, nic innego. W związku z tym, jeżeli jest możliwe kilka środków, to tylko ten, który bezpośrednio prowadzi do celu. Jeśli jest możliwe kilka środków to tylko najłagodniejszy, bo chodzi o wykonanie, a nie represje.
Jeśli ktoś złośliwe zniszczył rzecz to się postępowanie umarza, można go ukarać, ale w innym trybie, bo celem egzekucji jest tylko doprowadzenie do wykonania obowiązku.
Stąd kolejna zasada - niezbędności. Ona polega na tym, że nie prowadzi się egzekucji, kiedy ona jest zbędna. To znaczy, jeżeli na przykład okaże się, że rzecz została zniszczona, albo jeżeli zobowiązany nawet w trakcie postępowania egzekucyjnego wykona obowiązek. To nie dość, że nie prowadzi się egzekucji dalej, ale nawet jeśli zostały już zasądzone określone środki egzekucyjne np. grzywna w celu przymuszenia i ktoś jeszcze tej grzywny nie zapłacił to grzywny tej już się nie ściąga, bo obowiązek został wykonany. Jeżeli okazuje się w trakcie prowadzenia egzekucji obowiązku o charakterze pieniężnym, ze zobowiązany ma majątek w takiej wysokości, że tylko pokryje koszty postępowania egzekucyjnego. To co prawda mówi się że fakultatywnie je się umarza, ale z tego powodu, że chodzi często o wykrycie pozostałych środków majątku, nie wiedzą czy rzeczywiście na tym etapie taka sytuacja występuję. Ale zgodnie z zasadą niezbędności, gdy takiego majątku naprawdę nie ma, takiego który by przekraczał - to posterowanie egzekucyjne się umarza. Ono może być podjęte ponownie, jeśli zostanie ujawnione jeśli zostanie ujawniony nowy majątek zobowiązanego. Ale celem egzekucji jest tylko doprowadzenie do wykonania obowiązku, również przy zasadzie niezbędności.


(…)

…. On nie bada zasadności obowiązku, nie bada wymagalności obowiązku. Bada tylko dopuszczalność stosowania egzekucji administracyjnej. Jeśli warunki są spełnione, egzekucja jest prowadzona. A nawet gdyby te podmioty byłyby bezczynne - to skarga na bezczynność wierzyciela, skarga na przewlekłe prowadzenie postępowania przez organ egzekucyjny.
Kolejna zasada to - zasada stosowania środków egzekucyjnych przewidzianych w ustawie.
To jest związane z tym co jest i w postępowaniu karnym. Jeśli mamy postępowanie o charakterze restrykcyjnym, a to łączy przecież i postępowanie karne i postępowanie egzekucyjne - to jest zasada to co ustawa przewiduje - nulla poena sine lege. Żaden środek egzekucyjny też nie może być stosowany bez ustawy. Z tego wynika, że w egzekucji administracyjnej można stosować tylko i wyłącznie…
… z egzekucji pieniężnej. Dlatego w egzekucji administracyjnej możemy mieć w pewnym momencie cały szereg środków. Bo powstały już dwa obowiązki. Albo stosujemy egzekucję z obowiązków pieniężnych, i ktoś nie wydaje pieniędzy, które ma w domu - przymus bezpośredni stosujemy. Jeżeli chodzi o tę zasadę, że stosuje się wyłącznie środki egzekucyjne przewidziane w ustawie to to mamy zapisane w art. 7 §1
Zasada…
…. pkt 8 zastosowanie zbyt uciążliwego środka egzekucyjnego i to wpływa na organ egzekucyjny a następnie organ stopnia wyższego, gdy się złoży zażalenie a później sąd administracyjny jeśli złoży skargę do wojewódzkiego sądu administracyjnego czy później sąd naczelny gdy się złoży skargę kasacyjną.
Zasada zagrożenia, tzw. zasada mediatyzacji
Polega na tym, żeby doprowadzić do wszczęcia egzekucji najpierw…
... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz