Zasady układania rurociągu-opracowanie

Nasza ocena:

3
Pobrań: 28
Wyświetleń: 455
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady układania rurociągu-opracowanie - strona 1 Zasady układania rurociągu-opracowanie - strona 2

Fragment notatki:

Zasady układania rurociągu 1. Natynkowe - w bruzdach ściennych lub podłogowych, w szlichcie ( wylewce) podłogowej, w szachtach ( szybach, kanałach wentylacyjnych) - obecnie przestarzała.
Wady : mało estetyczny, mało odporny na wandalizm więc nie powinno się stosować w budynkach ogólnodostępnych. Zalecenia : źródła ciepła (kotłownia) - żeby był dostęp, w przypadku inst z tworzyw sztucznych nie łączymy bezpośrednio z kotłem i wymiennikiem , łączymy przez kawałek stali. Umieszczamy rury w obejmach , żeby się mogły swobodnie przemieszczać(musza być czymś wyściełane) - tzw. Punkty Stałe: prowadzimy w obejmach wyściełanych tworzywem sztucznym pkt. Stałe tam gdzie spód u - kształtki , gdzie chcemy ukierunkować w innym kierunku gdzie obciążony rurociąg najbardziej - np. zawory , pkt manipulacyjne itp.
Kompensatory najlepiej kształtkowe : U, L,Z.
2. prowadzenie w bruzdach - - poleca się prowadzenie w otulinie pozwalające na wyboczenia najlepiej pianka poliuretanowa , nie ma konieczności stosowania kompensatorów ani podpór - w peszlu - ma możliwość wyboczeń w falistej tekturze , występują wydłużenia nie przewidziane w projekcie. Grubość tynku dla średnicy rury 32mm jest równa 2-4cm, jeśli nie można tyle zastosować to bierzemy siatkę tynkarską .
W mufach i trójnikach też trzeba zapewnić przemieszczenie się. Jeżeli jest za mało miejsca to prowadzi to do wycierania rury
3. w szlichcie podłogowej , są różne szkoły; w peszlu , zalanie betonem zależy od firmy więc przestrzegamy katalogów . najbezpieczniej w materiale izolacyjnym lub peszlu.
W ogrzewaniu podłogowym są dylatacje na obwodzie, przez ścianę i przy drzwiach też są dylatacje.
4. w szachtach (szyby wentylacyjne w pionach) tak jak natynkowo , tylko że w kanałach nie ma wady z estetyką. punkt stały na każdej kondygnacji w pionach. Instalacje z tworzyw sztucznych wymagają innej, próby ciśnieniowej.(kserówka) zmiana temp o 10 k powoduje wzrost ciśnienia 0,5 do 1 bara.
Odbiór techniczny końcowy instalacji grzewczej.
Instalacje powinny być przedstawione do odbioru tech. końcowego po spełnieniu następujących warunków :
- zakończono wszystkie roboty montażowe instalacji łącznie z wykonaniem izolacji inst cieplnej
- instalację wypłukano napełniono wodą i odpowietrzono
- dokonano badań odbiorczych z których wszystkie zakończyły się wynikiem pozytywnym
- zakończono uruchamianie instalacji obejmujące w szczególności : regulację montażową oraz badanie na gorąco w ruchu ciągłym podczas których źródło ciepła bezpośrednio zasilające inst zapewniło uzyskanie założonych parametrów czynnika grzejnego
... zobacz całą notatkęKomentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz