Zasady rachunkowo ś ci. Wyróżniamy następujące zasady rachunkowości:
kontynuacji działalności,
memoriału,
ciągłości,
ostrożności,
istotności,
periodyzacji,
wyższości treści nad formą. Ad. 1 Zasada kontynuacji działalności oparta jest na założeniu, że działalność jednostki będzie kontynuowana w dającej się przewidzieć przyszłości w nie zmienionym istotnie zakresie. Zasada ta nie ma zastosowania, jeżeli stan faktyczny lub prawny nie zezwala na uznanie jednostki za kontynuującą działalność. Dotyczy to zwłaszcza sytuacji, gdy następuje likwidacja, wszczęcie postępowania upadłościowego lub zmiana formy prawnej jednostki gospodarczej. Ad.2 Zasada memoriałowa oznacza ujmowanie w księgach rachunkowych, a tym samym ostatecznie w sprawozdaniach finansowych, ogółu operacji gospodarczych danego roku obrotowego bez względu na stopień uregulowania wynikających z nich rozrachunków jak również operacji przypadających na dany rok, które nie zrodziły jeszcze rozrachunków. Memoriałowe ujęcie ogółu operacji ma zasadnicze znaczenie dla pomiaru wyniku finansowego, a więc kategorii kształtowanej przez przychody i koszty. W tym zakresie obowiązuje zasada realizacji i zasada współmierności. Zgodnie z zasadą realizacji zyski powstają dopiero w momencie sprzedaży lub czynności z nią zrównanej. Stąd ujęcie w księgach przychodów ze sprzedaży produktów oraz towarów, a także operacji finansowych, a następnie wykazanie ich w sprawozdaniu finansowym uzależnione jest od zaistnienia tego momentu. W myśl zasady współmierności na wynik finansowy roku obrotowego wpływają koszty związane z uzyskaniem przychodów, a więc koszty współmierne do przychodów. Przychody nie zrealizowane w danym roku, jak również koszty, które nie są współmierne do uzyskanych przychodów, stanowią odpowiednio składniki:
- pasywów; przychody przyszłych okresów
aktywów ; czynne rozliczenia międzyokresowe koszty. Zasada współmierności wymaga tworzenia rezerw na przypadające na dalszy rok koszy, które nie są jeszcze opłacone, a nawet notyfikowane i ujawnienie ich jako składniki pasywów-bierne rozliczenia międzyokresowe kosztów.
Ad.3 Zasada ciągłości polega na tym, że przyjęte zasady rachunkowości należy stosować w sposób ciągły, dokonując w kolejnych latach obrotowych jednakowego grupowania operacji gospodarczych na kontach, wyceny aktywów, w tym także dokonanych odpisów amortyzacyjnych, pasywów , ustalenia wyniku finansowego i sporządzania sprawozdań finansowych. Na przykład konsekwentnie należy: księgować w ten sam sposób jednakowe rodzaje operacji gospodarczych,
ujmować jednakowo operacje w większe zbiory,
stosować takie same zasady wyceny,
(…)
… składników majątkowych, w tym również dokonywane w postaci odpisów amortyzacyjnych ( umorzeniowych ),
zmniejszenia wartości, innych niż środki trwałe, inwestycje rozpoczęte oraz wartości niematerialne i prawne, składników majątkowych wywołane trwałymi zmianami ich cen,
wyłącznie niewątpliwe pozostałe przychody operacyjne i zyski nadzwyczajne,
wszystkie poniesione pozostałe koszty operacyjne i straty…
… księgowej/
złożenie obowiązujących jednostkę deklaracji podatkowych i innych,
dokonanie rozliczeń finansowych.
Ad. 7 Zasada wyższości treści nad formą
Według tej zasady ujęcie w rachunkowości operacji gospodarczych powinno być adekwentne do ich treści ekonomicznej i wpływu na rzeczywistość finansową jednostki gospodarczej, a nie tylko do ich formy prawnej. Ustawowe zezwolenie na stosowanie tej zasady…
... zobacz całą notatkę
Komentarze użytkowników (0)