Zasady rachunkowości

Nasza ocena:

5
Pobrań: 665
Wyświetleń: 3031
Komentarze: 0
Notatek.pl

Pobierz ten dokument za darmo

Podgląd dokumentu
Zasady rachunkowości - strona 1 Zasady rachunkowości - strona 2 Zasady rachunkowości - strona 3

Fragment notatki:


Zasady rachunkowości Podstawowe normy (reguły) postępowania w rachunkowości, obejmujące zasadnicze koncepcje, konwencje oraz procedury, określone zostały jako zasady rachu nkowości. Najważniejsze z nich to (Olchowicz, 2006, s. 29-38, Olchowicz, 1998, s. 18-21, Micherda, 2005, s. 25-29):
zasada memoriałowa
zasada współmierności
zasada kontynuacji działania
zasada wiernego obrazu
zasada ostrożności
zasada periodyzacji
zasada podmiotowości
Zasada memoriałowa jest fundamentalną zasadą rachunkowości, według której przychody i koszty są rejestrowane memoriałowo, tzn. uważa się je za osiągnięte lub poniesione w momencie ich wystąpienia, a nie w momencie wpływu lub wydatku pieniężnego. Jest ona przeciwieństwem zasady kasowej (nie stosowanej w rachunkowości lecz np. w rachunku obciążeń podatkowych), gdzie koszt jest równoznaczny z wydatkowaniem gotówki, a przychód z jej przyjęciem. Tak więc, zgodnie z zasadą memoriałową należy w księgach rachunkowych jednostki ująć wszystkie osiągnięte, przypadające na jej rzecz przychody i obciążające ją koszty związane z tymi przychodami dotyczące danego roku obrotowego, niezależnie od terminu ich zapłaty. Zgodnie z tą zasadą np. za datę sprzedaży uznaje się datę wystawienia faktury, a nie datę zapłaty przez odbiorcę. Zasada współmierności wiąże się z zasadą memoriałową i oznacza, że koszty powiązane z osiągnięciem w danym okresie przychodów są im przeciwstawiane w celu ustalenia wyniku z działalności w danym okresie (stwierdzenia czy osiągnięto zysk, czy może poniesiono stratę). Zasada kontynuacji działania wprowadza domniemanie, że jednostka gospodarcza będzie w dającej się przewidzieć przyszłości kontynuowała swą działalność w niezmienionym istotnie zakresie. Informacje wynikające z rachunkowości, szczególnie zaś sprawozdania finansowe, powinny bowiem pozwalać na oszacowanie powodzenia kontynuowanych działań. Zakłada się więc, iż jednostka nie ma zamiaru ani konieczności likwidacji lub istotnego uszczuplenia rozmiarów swojej działalności w dającej się przewidzieć przyszłości. Brak realizacji zasady kontynuacji działania występuje w jednostkach, dla których ogłoszona została upadłość, nastąpiło otwarcie likwidacji lub wystapiła zmiana formy prawnej.
Zasada wiernego (rzetelnego i jasnego) obrazu (true and fair view) jest jedną z najważniejszych zasad rachunkowości, zgodnie z którą rachunkowość jednostki gospodarczej (w tym sprawozdawczość finansowa) powinna oddać rzetelny (zgodny ze stanem faktycznym) i jasny (zrozumiały) obraz jej sytuacji finansowej i dokonań. Wierny obraz w rachunkowości jest nieodłącznym warunkiem użyteczności informacji dla jej wewnętrznych i zewnętrznych odbiorców.
Zasada ostrożności

(…)

… podmiotowa) polega na prowadzeniu rachunkowości w jednostkach gospodarczych, czyli podmiotach, które są wyodrębnione pod względem majątkowym, organizacyjnym i prawnym. W związku z tym operacje gospodarcze rozpatrywane są z punktu widzenia tej jednostki, np. zaciągnięcie kredytu bankowego dla jednostki gospodarczej jest długiem (zobowiązaniem), a dla banku - wierzytelnością (należnością).

... zobacz całą notatkę



Komentarze użytkowników (0)

Zaloguj się, aby dodać komentarz